Tudtok írni nekem megoldásmenetet? Én valahogy nem tudok mit kezdeni ezzel az egyenlettel.2016. febr. 24. 19:11
1/4 Angelo84 válasza:
a köbgyök az 1/3-dik hatvány, vagyis:
10^(2x/3)*10 - 1 = 9*10^(x/3)
10*(10^(x/3))^2 - 1 = 9*10^(x/3)
elnevezem 10^(x/3)-et mondjuk y-nak:
10y^2 - 1 = 9y
10y^2-9y-1=0
másodfokú megoldóképlet után:
y1=1
y2=1/10
tehát:
1=10^(x/3), amiből egyértelmű, hogy x/3=0, mert minden szám nulladik hatványa 1, tehát x=0
1/10=10^(x/3)
10^(-1)=10^(x/3), exp. függvényszigorú monotonitása miatt az alapot elhagyhatom.
-1=x/3
x=-3
x1 = 0
x2 = -3
2/4 anonim válasza:
hozzáadsz mindkét oldalhoz 1-et, 3. hatványra emeled, innentől meg egy sima exponenciális egyenlet lesz
3/4 Angelo84 válasza:
bocsi elírtam, y2=-1/10, vagyis a második eredmény hamis, nem értelmezett a valós számok halmazán.
4/4 A kérdező kommentje:
Köszi Angelo84 :) igen, én is azt néztem, hogy az negatív lesz
2016. febr. 24. 19:41