Mennyi az x? 3√ (10^2x*10^3) -1=9*10^x/3 az zárójeles kifejezés a köbgyök alatt van

Tudtok írni nekem megoldásmenetet? Én valahogy nem tudok mit kezdeni ezzel az egyenlettel.

2016. febr. 24. 19:11
 1/4 Angelo84 ***** válasza:

a köbgyök az 1/3-dik hatvány, vagyis:


10^(2x/3)*10 - 1 = 9*10^(x/3)

10*(10^(x/3))^2 - 1 = 9*10^(x/3)


elnevezem 10^(x/3)-et mondjuk y-nak:


10y^2 - 1 = 9y

10y^2-9y-1=0


másodfokú megoldóképlet után:


y1=1

y2=1/10


tehát:


1=10^(x/3), amiből egyértelmű, hogy x/3=0, mert minden szám nulladik hatványa 1, tehát x=0


1/10=10^(x/3)

10^(-1)=10^(x/3), exp. függvényszigorú monotonitása miatt az alapot elhagyhatom.


-1=x/3

x=-3


x1 = 0

x2 = -3

2016. febr. 24. 19:24
 2/4 anonim ***** válasza:
hozzáadsz mindkét oldalhoz 1-et, 3. hatványra emeled, innentől meg egy sima exponenciális egyenlet lesz
2016. febr. 24. 19:27
 3/4 Angelo84 ***** válasza:
bocsi elírtam, y2=-1/10, vagyis a második eredmény hamis, nem értelmezett a valós számok halmazán.
2016. febr. 24. 19:34
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi Angelo84 :) igen, én is azt néztem, hogy az negatív lesz
2016. febr. 24. 19:41