Matematika! Többtagú kifejezés osztása, hogyan?


Ezt a két feladatot nem értem. A megoldás megvan. Kérem valaki vezesse le nekem!


a.) (x^3-x^2-x+1):(x+1)

Eredmény: (x-1)^2


Hasonló mint az előző


b.) (6a^3+a^2-29a+21):(2a-3)

Eredmény: 3a^2+5a-7


Visszaellenőrizve jók.

Hogy kell csoportosítani, van-e benne azonosság stb, nem látok semmit. Köszönöm a válaszokat!



2016. febr. 5. 14:31
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Elég, ha csak az egyiket levezeti nekem valaki.
2016. febr. 5. 14:33
 2/12 anonim ***** válasza:
Ezt hol veszitek? Csak hogy a magyarázat kompatibilis legyen azzal, amit tanultok.
2016. febr. 5. 14:42
 3/12 A kérdező kommentje:
Én újraérettségizek. Nyugodtan mondhatod. Amúgy a példa a Sárga könyv (2002-es) 109. oldal 85-ös feladat.
2016. febr. 5. 15:02
 4/12 anonim ***** válasza:

Ez polinomosztás, de ilyet még emelt szinten se kérnek sose (elvileg kérhetnének, de még nem volt rá példa)


De ha mindenképp érdekel leírhatom, hogy kell

2016. febr. 5. 15:11
 5/12 A kérdező kommentje:
Persze, hogy érdekel nagyon megköszönném :)
2016. febr. 5. 15:13
 6/12 anonim ***** válasza:

én mindig innen lesem ki ha épp szükségem van rá:

[link]

2016. febr. 5. 15:17
 7/12 anonim ***** válasza:

Na, akkor nézzük az elsőt:


(x^3-x^2-x+1):(x+1)


Szinte az egész olyan, mint az írásbeli osztás

Először az (x^3-x^2) osszuk (x+1)-el. Megvan benne x^2-szer. Visszaszorzunk, x^2*(x+1) az x^3+x^2, tehát a maradék -2x^2, hiszen így kapjuk vissza az (x^3-x^2)-at.


Majd jelöljük az osztandó következő tagját, a (-x)-et, és odaírjuk a -2x^2 mellé, azaz -2x^2-x, és most ezt osztjuk x+1-el. Megvan benne -2x-szer, ha visszaszorzunk, akkor -2x^2-2x-et kapunk, tehát a maradék x. Jelöljük az osztandó utolsó tagját, ami 1, így végül az x+1-et osztjuk x+1-el, ami 1, és nem marad semmi.


Tehát a végeredmény x^2-2x+1, ami ugye egyenértékű (x-1)^2

2016. febr. 5. 16:10
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszi megértettem! :D
2016. febr. 5. 16:44
 9/12 tatyesz ***** válasza:
78%

Nem muszáj polinomosztást csinálni.


(x^3-x^2-x+1):(x+1) = (x^3-x-x^2+1):(x+1) = (x(x^2-1) -(x^2-1)) :(x+1) (x-1)(x^2-1):(x+1) = (x-1)(x-1)(x+1):(x+1)=(x-1)^2


Tehát átcsoportosítottam, kiemeltem, azonosságot használtam (x^2-1 = (x-1)(x+1))

2016. febr. 6. 08:21
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm tatyesz! Lehet a könyv is hasonló megoldást várt tőlem, mert egyébként Középiskolásoknak szól a feladatgyűjtemény.
2016. febr. 6. 10:12
1 2