Milyen x értékre minimális ez a kifejezés?

4^(sin^2 x) + 8^(cos^2 x) ? Azaz a 4 kitevője szinusz négyzet x, a 8-é pedig koszinusz négyzet x

2015. dec. 1. 20:06
 1/5 anonim ***** válasza:

Az ellenőrzéshez itt van egy kis segítség:

[link]

2015. dec. 1. 21:14
 2/5 anonim ***** válasza:

Bocsánat! Az előző link nem ide tartozik. Ez a jó:

[link]

2015. dec. 1. 21:16
 3/5 anonim ***** válasza:

Osszuk el 2-vel a kifejezést, majd rögtön szorozzuk is meg:


2*(4^(sin^2 x) + 8^(cos^2 x))/2


Itt most két szám számtani közepét látjuk; erről tudjuk, hogy legalább akkora, mint a két szám mértani közepe, tehát:


(4^(sin^2 x) + 8^(cos^2 x))/2 >= gyök(4^(sin^2 x) * 8^(cos^2 x)), tehát


2*gyök(4^(sin^2 x) * 8^(cos^2 x)) kifejezés minimumát kell megnéznünk.


Hozzuk közös alapra a tagokat a hatványozás azonosságával, majd egy másik azonossággal vonjuk össze őket:


2*gyök(4^(sin^2 x) * 8^(cos^2 x))=


=2*gyök(2^(2*(sin^2 x)) * 2^(3*(cos^2 x)))=


=2*gyök(2^(2*((sin^2 x)+3*(cos^2 x))


Tudjuk, hogy (sin^2 x)+(cos^2 x)=1, ebből nekünk 2 van, tehát:


=2*gyök(2^(2+(cos^2 x))


Ennek pedig már könnyen meg tudjuk mondani a minimumát; ha x=pi/2, akkor


=2*gyök(2^2)=2*2=4, tehát a kifejezés minimuma 4.


Ha valami nem érthető, kérdezz, és segítek!

2015. dec. 1. 21:31
 4/5 anonim ***** válasza:
#2; triviálisan is kijön, hogy ha x=pi/2, akkor a kifejezés értéke 4, szóval valamit nagyon elnéztél.
2015. dec. 1. 21:33
 5/5 anonim ***** válasza:

#2 vagyok.

Szerintem pi/2 -nél 4+1=5. (Szóval az nem minimum)

2015. dec. 1. 21:44