Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit jelent a patrimoniális...

Mit jelent a patrimoniális királyság kifejezés, és mely uralkodónktól kezdve volt ez jellemző hazánkra?

Figyelt kérdés
2015. okt. 10. 16:38
 1/3 anonim válasza:
77%
Azt jelenti hogy a királyé a földbirtokok nagyrésze, és ez az uralkodásának alapja, fő bevétele.
2015. okt. 10. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
89%

És ebből következik (mármint, amit az #1-es írt), hogy az uralkodó birtokainak irányítása (ami az államot jelenti, hiszen az állam földjei nagy része az uralkodóé) az magánjellegű, a beosztottjai gyakorlatilag személyesen kötődnek hozzá (ispánok stb.), vagyis a közjogi, állami dolgok összefonódnak a király magánjellegű, személyes dolgaival. Nincs ilyen, hogy az állam ügyei, az állam érdeke, az állam költségvetése stb., mert ezek a király ügyei, a király érdeke és a király költségvetése... Majd amikor az állam, mint közjogi intézmény különválik a király személyes dolgaitól, és a király az államigazgatásnak csak egy tényezője (habár fontos tényezője) lesz, akkor szűnik meg a patrimoniális monarchia.


Hát remélem érted, kicsit fáradt vagyok, nem tudom, hogy sikerült-e érthetően megfogalmaznom. Egyébként Szent Istvántól kezdve beszélhetünk erről Magyarországon és kb. ez addig tart, amíg a királyok elkezdik két kézzel szórni a királyi földeket és a világi földbirtokosréteg megerősödik és önálló hatalmi tényezővé válik. Kb. az 1100-as évek vége, 1200-as évek eleje. Az 1200-as években ráadásul a királyi vármegyék helyett létrejönnek a nemesi vármegyék, illetve ekkor már a társadalom is elkezd differenciálódni, megjelenik a középbirtokos nemesség, ami a későbbi renddé válásnak a kezdeti lépése lesz. Bár a 13. században a királyi hatalom szempontjából a megerősödő oligarchák jelentették a veszélyt. Ugyebár Károly Róbert amikor 1301-ben az országba érkezett, gyakorlatilag csak egy volt a sok oligarcha között, tehát ez már Szent Istvánhoz képest, amikor ő volt a fő földesúr az országban, elég nagy változás volt...

2015. okt. 11. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Államvizsgára készülök, ezért csaptam fel a google-t. A második nagyon jókat ír. Egy apró dologgal egészíteném ki. Az államalapításkor a földek(erdő, tó, hegy, síkság) kb. 2/3-a a király kezében volt. Ez jelenti azt, hogy a király a fő földesúr.

Amit előző ír, hogy a király csak egy oligarcha volt a sok közül, Franciaországban ugyanígy volt a 14-15. században. Volt sok gróf, herceg, akinek ugyanakkora területe volt, mint a királynak.

2022. jún. 16. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!