Hogy kell megoldani ezt a fizika feladatot?

Egy 1 km magasan 36 km/h sebességgel szálldogáló 4 kg-os sas hirtelen zuhanó repülésbe kezd. Mennyi energia alakul hővé mire 500 m-re ér, ha ott a sebessége 243 km/h?

2016. febr. 15. 21:10
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


Egyszerű:


Helyzeti és mozgási energiákkal kell számolni.


A sas helyzeti energiája kezdetben:

m=4kg

h1=1000m

g=10m/s^2


Eh1=m*g*h1


Számoljuk ki 500 m magasan:

h2=500m


Eh2=m*g*h2


delta Eh=Eh1-Eh2 (azért írtam így fel, nehogy negatív értéket kapjál(Eh2-Eh1 ...) . Nekünk valójában elég lenne az abszolút értéke ennek, azaz Abs(Eh2-Eh1) )


Ennyi energiát nyert volna a sas zuhanás közben, de nem fordítódott minden energia a sebesség növelésére, mert volt közeg ellenállás, ezt kérdezi a feladat.


Számold ki a kezdeti és a vég sebességgel a kinetikus energiákat is.:


v1=36km/h=10m/s

Ek1=1/2(m*v1^2)


v2=243 km/h=67.5m/s

Ek2=1/2(m*v2^2)


delta Ek=Ek2-Ek1 (itt is elég lenne az abszolút érték)


Láthatod, hogy a kiszámított delta Ek és delta Eh (abszolút értelemben) nem lesz azonos nagyságú (bár én nem számoltam ki)


A különbség lesz az az energia mennyiség, ami hővé alakul.


Ehő=delta Eh- delta Ek


pontosabban Ehő=abs(delta Eh- delta Ek)

2016. febr. 16. 11:33