Ezt a fizika feladatot hogyan kell megoldani?


Fizikából tök hülye vagyok, de ezért a feladatért ötös jár a sulinkban. 9-edikes vagyok.


Állócsigán átvett kötél két végén két különböző tömegű test van. A két test tömege együtt 60 kg. A magára hagyott rendszer egyik eleme 24 m magasról 8 másodperc alatt ér le a földre. Melyik test mozog a föld felé? Mekkor atömegű külön-külön a két test? Mekkora mozgásuk közben a kötélerő? Mekkora a rendszer gyorsulása és pillanatnyi sebessége az egyik test földet érésekor? Mekkora a kisebb tömegű testet érő erők eredője, amikor a rendszer nyugalomban van? Mekkora volt ekkor a kötélerő?


Én ebből egy szót sem értek, úgyhogy nagyon megköszönném ha valaki kiszámolná, leírná (a számolással együtt), és elmondaná hogy miért úgy csinálta, hogy legközelebb magam is meg tudjam csinálni az ilyen típusú feladatokat.



2016. jan. 18. 19:28
 1/3 tatyesz ***** válasza:

Legyen a kisebb tömeg m, a nagyobb M, tudjuk, hogy m+M=60kg


Nyilván a nagyobb tömegű fog lefele menni, a kisebb tömegű felfelé. Ha 24 m-ről 8 s alatt esik le, akkor mennyi a gyorsulása? Kezdősebesség nélkül indult, ezért


s=1/2at^2


24=1/2·a·8^2 ⇒ a=0,75 m/s^2


Csigán átvetett kötél két végére tett testekre a gravitációs erő és a kötélerő hat. Ezek eredője gyorsítja a testeket. A nehezebb testre az eredő lefele mutat, ezért a gravitációs erő nagyobb, mint a kötélerő:


Fg - K = Ma

Mg - K = Ma


A kisebb testre ható erők eredője felfele mutat, ezért a kötélerő nagyobb, mint a gravitációs:


K - Fg = ma

K - mg = ma


(A két test gyorsulása azért azonos, mert a kötél nyújthatatlan.)


Van 3 egyenlet, 3 ismeretlen (g=10, a=0,75 értékeket is beírva):


m + M = 60

10M - K = 0,75M

K - 10m = 0,75m


Ezt már oldd meg te az ötösért. :)

2016. jan. 19. 09:53
 2/3 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy aki nem tudja az alapokat, annak vajmi kevés esélye van arra, hogy akármilyen magyarázatot is megértsen, azt meg pláne nem érdemli meg, hogy valaki más megoldja helyette a feladatot, és ő ezért ötöst kapjon. Milyen jogon? Neked a kettesért kéne hajtani, hogy ne bukj meg, azt viszont egy értelmes tanár kapásból leveszi, hogy ha a sok rossz jegyed után hirtelen beadsz egy hibátlan feladatot, akkor azt biztosan nem te oldottad meg. Tessék nekiállni dolgozni! Kettesre minden tárgyat meg lehet tanulni, hacsak nem vagy orvosilag igazoltan szellemileg elmaradott.


Tehát mielőtt elfogadod az előző válaszadó egyébként teljesen jó megoldását, a fentieket javaslom átgondolásra, különben felsőbb osztályokban még nagyobb problémáid lesznek.

2016. jan. 19. 10:13
 3/3 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak köszönöm nagyon szépen!


A második válaszolónak üzenem, hogy azokat az alapokat nem tudtam megtanulni, mert rossz tanárunk van, az osztályunkból kb. mindenki 3-asos fizikából.

2016. jan. 30. 17:01