1. 100g 0°C-os jéghez mennyi 10°C-os vizet kell önteni, hogy megolvadjon?
2. Hány gramm 10°C-os ólmot olvaszthatunk meg 3500J hőmennyiség felhasználásával? (az ólom olvadáspontja 327°C, fajhője 129J/kgK, olvadáshője 2,5kJ/kg)
3. Mennyi hőmennyiség kell 0,5kg 20°C-os víz 100°C-os vízgőzzé alakításához?
A válaszokat előre is köszönöm! :)
2016. jan. 31. 11:59
1/2 anonim válasza:
1)
Ha a jég olvadáshője Lo=334 kJ/kg, akkor
mj*Lo = cv*mv*dT
0.1*334000 = 4200*m*10
33400 = 42000*m
m = 33400/42000 = 0.795 kg
2)
3500 = c*m*dT + Lo*m = 129*m*(327-10) + 2500*m = 40893*m + 2500*m = 43393*m
m = 3500/43393 = 0.0806 kg = ~80.6gramm
3)
Ha a víz forráshője 2256 kJ/kg, akkor:
E = cv*m*dT + Lforr*m = 4200*0.5*(100-20) + 2256000*0.5 = 1296 kJ
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2016. jan. 31. 12:44