Legalább mekkora legyen a kulcs sebessége, hogy a teljes körpályán végigfusson? Fél méter hosszú, súlytalannak tekinthető kötélen kisméretű kulcsot lóbálunk úgy, hogy a kulcs függőleges síkú körpálya mentén mozogjon.


2016. jan. 30. 13:15
 1/2 anonim ***** válasza:

a kulcs sebessége felül v, alul u

Felül: m*v^2/R = m*g ; g=10 esetén v = √5 m/s

Alul, +helyzeti energiát is kell biztosítani:

1/2 m*v^2 + m*g*h = 1/2 m*u^2 ; h=2R, -> u = 5 m/s

(A "lóbálunk" nem szerencsés, mert akkor a kör közeppontját is mozgatjuk, ergo nem lesz körpálya.)

2016. jan. 30. 13:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :-)
2016. jan. 30. 13:52