A feladat:
Két 0,4 kg tömegű fahasábot egy 60 N/m rugóállandójú rugó végére erősítettek. Legalább mennyivel kell megnyújtani a rugót, hogy a hasábok elkezdjenek csúszni egymás felé, ha a tapadási surlódási együttható 0,4 és a csúszási súrlódási együttható 0,3? Mekkora kezdeti gyorsulással indulnak egymás felé a hasábok, ha a rugót 4cm-rel nyújtották meg?
2010. márc. 4. 17:31
1/2 anonim válasza:
Bakker... Hanyadikos vagy? Én 7.
2/2 Nemo kapitány (V.A.) válasza:
a tapadási surlódási együttható 0,4 ezért
0,4 mg =0,4 0,4 10 =1,6 N erő kell minimum, hogy megmozduljon a rendszer. Ehhez min. x méter nyújtás kell:
1,6 N erő = x 60 N/m
x= 2,666 cm
A példa szerint X=0,04 m
az erő =DX= 2,4 N
kezdeti gyorsulás a=F/m= 2,4 N / 0,4 kg = 6 m/ss
A megmozdulás után a csúszás fékezi ugyan a mozgást, de ezt most nem kérdik, csak zavarnak vele.