Mennyi a 2SO2+O2 = 2SO3 reakció egyensúlyi állandója, ha sorrendben kiindulási koncentrációk értéke 1,0mol/dm3 és 0,8mol/dm3 a kén-trioxid egyensúlyi koncentrációja 0,04 mol/dm3?2011. nov. 7. 11:54
1/3 BKRS válasza:
Eloszor is azt kell kiszamolni, hogy mi van az egyensulyban:
lesz 1 dm3-ben 0,04 mols SO3
ennek a keletkezesehez kellett:
0,02 mol O2 es 0,04 mol SO2,
vagyis egyensulyban lesz 1-0,04=0,96 mol SO2 es 0,8-0,02=0,72 mol O2 minden dm3-ben.
Egyensulyi allando = keletkezett anyagok koncentraciojanak szorzata / kiindulasi anyagok koncentraciojanak szorzata =
[SO3] * [SO3] / ([SO2]* [SO2] * [O2] )=
0,04^2/((0,96^2)*0,72)
A negyzetre emelesek azert vannak mert 2-szer szerepelnek azok az anyagok a rendezett egyenletben.
K = 0,00241126543
Ennek neha a negativ logaritmusat szoktak hasznalni,
pK = 2,61775498.
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Még nem volt rá időm, hogy végigvegyem, de ment a zöld jel. :)
2011. nov. 7. 20:50
3/3 anonim válasza:
Nekem most még új ez a téma, de próbálom megérteni a kommentelő válaszát. El tudnád nekem magyarázni, mit miért csináltál ebben a feladatban?