Kémiai egyensúlyi feladat. Sok feladat van, sajnos ez nekem nem nagyon megy. Egyet bemásolnék, hátha ez alapján a többi is menne. Tudnátok segíteni?

Mennyi a 2SO2+O2 = 2SO3 reakció egyensúlyi állandója, ha sorrendben kiindulási koncentrációk értéke 1,0mol/dm3 és 0,8mol/dm3 a kén-trioxid egyensúlyi koncentrációja 0,04 mol/dm3?
2011. nov. 7. 11:54
 1/3 BKRS ***** válasza:

Eloszor is azt kell kiszamolni, hogy mi van az egyensulyban:

lesz 1 dm3-ben 0,04 mols SO3

ennek a keletkezesehez kellett:

0,02 mol O2 es 0,04 mol SO2,

vagyis egyensulyban lesz 1-0,04=0,96 mol SO2 es 0,8-0,02=0,72 mol O2 minden dm3-ben.

Egyensulyi allando = keletkezett anyagok koncentraciojanak szorzata / kiindulasi anyagok koncentraciojanak szorzata =

[SO3] * [SO3] / ([SO2]* [SO2] * [O2] )=

0,04^2/((0,96^2)*0,72)

A negyzetre emelesek azert vannak mert 2-szer szerepelnek azok az anyagok a rendezett egyenletben.

K = 0,00241126543

Ennek neha a negativ logaritmusat szoktak hasznalni,

pK = 2,61775498.

2011. nov. 7. 14:41
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Még nem volt rá időm, hogy végigvegyem, de ment a zöld jel. :)
2011. nov. 7. 20:50
 3/3 anonim ***** válasza:
Nekem most még új ez a téma, de próbálom megérteni a kommentelő válaszát. El tudnád nekem magyarázni, mit miért csináltál ebben a feladatban?
2014. okt. 6. 16:10