Hogyan oldható meg a következő feladat?

Egy társaság kerékpártúrán vesz részt. Az egyik napon 80 km-t haladnak. Ha óránként 4 km-rel többet tettek volna meg, 1 órával hamarabb értek volna célba. Mekkora sebességgel kerékpároztak és mennyi ideig tartott az út?
2011. nov. 5. 13:25
 1/2 Mugen ***** válasza:

s=80

v=?

t=?

Elsőnek felírtam hogy:

az s= v *t -> 80 = v * t


aztán a feladat aztmondja hogy ha 4el több a sebesség és az idő 1-el kevesebb, akkor ugyanennyi a távolság.


80 = (v+4)*(t-1)


Ezután ki kell fejezni hogy az egyik ismeretlent az első egyenletből. -> 80/t = v


innentől tudjuk hogy mennyi v-t tudjuk helyettesíteni t-vel. Ezt beírom a második egyenletbe.


80 = ( 80/t + 4) * (t-1)

Ebből egy másodfokú egyenlet lesz


Aminek a gyökei


t1= -4

t2= 5


a kerékpározás ideje logikusan nem lehet -4 óra, ezért 5 óráig kerékpároztak.


Most már csak annyi a feladat, hogy kiszámoljuk v-t.


v = s /t = 80 / 5 = 16


ellenőrzésképp megnézem hogyha 4 el növelem a sebességet és 1 el az eltelt időt akkor valóban 80 jön e ki:

vúj = 16+4 = 20 km/h

túj = 5-1 = 4 h


s = vúj* * túj = 20 * 4 = 80 km

=> tehát jól számoltunk.


A feladat kérdésére a válasz:


16 km/h óra sebességgel kerékpároztak, és 5 óráig tartott az út.

2011. nov. 5. 14:16
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen *-*
2011. nov. 5. 15:06