Fizika feladat levezetés kéne?

Gombfocijáték közben a 2g tömegű labda és az 1,2 dkg tömegű játékos ütközik,és ezt követően a labda keleti irányban mozog 5m/s sebességgel, a játékos északra 0,5 m/s sebességgel? Mekkora a labdából és játékosból álló rendszer impulzusa? (A megoldás 0,01166 kgm/s)

2016. jan. 30. 15:12
 1/1 tatyesz ***** válasza:

Az impulzus vektormennyiség, ezért vektorosan kell összeadni.


A labda impulzusa: I1=m·v=0,002·5=0,01 kgm/s

A játékos impulzusa: I2=m·v=0,012·0,5=0,006 kgm/s


Van két vektor, az egyik keleti irányú, hossza 0,01, másik északi irányú, hossza 0,006. A két vektort össze kell adni, mondjuk paralelogramma módszerrel. Mivel merőlegesek, ezért téglalapot kapunk, ennek az átlója lesz a két vektor összege, hosszát pedig Pitagorasz-tétellel számolhatjuk ki:

I=√(0,01² + 0,006²)=0,01166 kgm/s

2016. jan. 31. 10:15