(én...) kérdése:

(Fizika) Hogy számoljam ki a kötelekben ébredő erőt és a testek gyorsulását? Bővebben lent+ 1 mellékelt rajz


(A pontrendszereket vettük fizika órán) Feladat szövege: Vízszintes talajon húzunk három, kötéllel összekötött testet. A húzóerő nagysága 50N, a testek tömege m1=10 kg, m2=8 kg, m3=4 kg, a súrlódás a testek és az asztal között (mű)= 0,2

a) Mekkora a testek gyorsulása?

b) Mekkora erő ébred a kötelekben?


Lerajzoltam a testeket és a rájuk ható erőket (elnézést, ha pontatlan): [link]


Amire eddig jutottam: Ft1+m1*g=0; Ft2+m2*g=0; Ft3+m3*g=0; mivel egyik test sem mozog függőleges irányba. és valahogy a ΣF=m*a - ból kéne kiindulni. Csak képleteket szeretnék kapni, mert még nem csináltunk hasonló feladatot. Gondolom valahogy a test(ek)re ható erők eredőjét kell kiszámolni csak nem tudom, hogyan kezdjem el. Előre is köszönöm a válaszokat. (ez holnapra a házifeladatom)



#fizika #pontrendszer #összekötött testek
2016. jan. 28. 19:02
 1/7 Minekvan ***** válasza:

A végétől indulva kiszámolod az erőket.


Ff2=G3+G3*mű= G3(1+mű), Ff1=Ff2+G2+G2*mű = G3*(1+mű)+G2*(1+mű) =(G2+G3)*(1+mű)


Fh=Ff1+G1+G1*mű = (G2+G3)*(1+mű)+G1*(1+mű) = (G1+G2+G3)*(1+mű), ebből is látható, hogy


a húzóerő Fh nem lehet 50N, ahogy a feladványban szerepel, mert (100+80+40)*(1+0,2)=264N


A gyorsulás a=Fh/m = 264/22 =12m/s^2

2016. jan. 28. 21:10
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. jan. 28. 21:16
 3/7 A kérdező kommentje:
Akkor ez azt jelenti, hogy ha a testeket 50 N-al húzzák nem indulnak el, mert az Ftap.max.=264 N ?
2016. jan. 28. 21:37
 4/7 Minekvan ***** válasza:
Igen, ez a minimális erő szükséges ahhoz, hogy a testek elmozduljanak és csússzanak.(persze az indulás pillanatában némi nagyobb erőre van szükség, míg nincsenek a testek lendületben, de ez más kérdés).
2016. jan. 28. 21:58
 5/7 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm.
2016. jan. 28. 22:47
 6/7 Angelo84 ***** válasza:

Szia.


Eredetileg úgy néz ki a dolog, hogy mindegyik testre szépen felírod az erőket, amiket felrajzoltál, egyenletben. Ami balra mutat az lesz a negatív előjelű. Mivel össze vannak kötve, ezért mindegyik gyorsulása "a", hiszen együtt mozognak.


harmadik test:

Ff2 - Fs3 = m3*a


második test:

Ff1 - Ff2 - Fs2 = m2*a


első test:

Fh - Ff1 - Fs1 = m1*a


Ezzel megvagyunk. Most szépen megoldjuk az egyenlet rendszert, ugyanis 3 egyenletünk van, 3 ismeretlennel.


Vegyük észre, hogy ha egy testként tekintünk a 3 testre, akkor láthatjuk, hogy a kötélerők belső erők, és kioltják egymást (bár ez látszik az egyenletrendszerben is), vagyis felírhatom azt, hogy:


Fh - Fs1 - Fs2 - Fs3 = (m1+m2+m3)*a


Egyszerűség kedvéért grav. gyorsulást kerek 10-re veszem.


50N - 20N - 16N - 8N = (m1+m2+m3)*a

6N = (m1+m2+m3)*a

6N = 22kg * a

a = 0,2727 m/s^2


visszaírom "a"-t az első egyenletbe:


Ff2 - 8N = 4kg*0,2727m/s^2

Ff2 = 9,0908N


most jöhet a harmadik egyenletbe mondjuk:


50N - Ff1 - 20N = 10kg*0,2727m/s^2

-Ff1 = 2,727N + 20N - 50N

-Ff1 = -27,273N

Ff1 = 27,273N


Ellenőrzésképpen a második egyenletbe beírom:


Ff1 - Ff2 - Fs2 = m2*a


27,273N - 9,0908N - 16N = 8kg*0,2727m/s^2

2,1822N = 2,1816N


Ez a pici eltérés a kerekítésekből adódik.

2016. jan. 29. 14:11
 7/7 Angelo84 ***** válasza:

Azt egyébként jól írtad, hogy a függőleges erőkkel nem babrálunk, illetve annyit illik tudni, hogy:


Fs1=m1*g*mű

Fs2=m2*g*mű

Fs3=m3*g*mű

2016. jan. 29. 14:18