2016. jan. 25. 18:33
1/3 anonim válasza:
A szám után, zárójelben, elől a számjegyek számtani-, utána a harmonikus közepe szerepel:
20 (1,0)
26 (4,3)
62 (4,3)
3/3 bongolo válasza:
A számjegyek legyenek a és b. Egyik se lehet 0, mert akkor nincs harmonikus közép.
Az átlag a nagyobb, ezért A = H + 1
(a+b)/2 = 2ab/(a+b) + 1
(a+b)² = 4ab + 2(a+b)
a²-2ab+b² = 2(a+b)
(a-b)(a-b) = 2(a+b)
A két oldalon a prímtényezők ugyanazok kell legyenek, ezért
(a-b)/N = 2, (a-b)·N = a+b
Tetszőleges N egésznél
1) N=1: a-b=2, a-b = a+b
Vagyis a=2, b=0. Viszont nem lehet 0, ezért ez nem megoldás.
2) N=2: (a-b)/2 = 2, (a-b)·2 = a+b
Vagyis a=6, b=2. Ez jó megoldás. (62 illetve 26)
3) N=3: (a-b)/3 = 2, (a-b)·3 = a+b
Ebből a=12, b=6 jön ki, az már sok, fuccs.
A többinél még nagyobb számok lennének, tehát nincs több megoldás.