Már pár órája rágódom a feladaton de csak nem akar összejönni. Remélem valaki tud segíteni benne.2015. dec. 20. 15:22
1/2 anonim válasza:
Felírod a1 és d függvényében a tagokat:
a1+3*d+a1+11*d=84, vagyis
2*a1+14*d=84, most osztunk 2-vel:
a1+7*d=42
a1+7*d pontosan a sorozat 8. tagja. Tehát a sorozat 8. tagja 42. A sorozat többi tagjáról semmi mást nem tudunk mondani.
Egyébként ha tudod, hogy egy tag megegyezik a tőle szimmetrikusan elhelyezkedő tagok számtani közepével, akkor egyszerűen elosztod az összegüket; a negyedik és a tizenkettedig tag a nyolcadik taghoz képest állnak szimmetrikusan, tehát számtani közepük, vagyis 84/2=42 a sorozat 8. tagja lesz.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. dec. 20. 15:56