Anita B. kérdése:

Egy kétjegyű szám egyik számjegye 2-vel nagyobb mint a másik. Ha a szám számjegyeít fordított sorrendbe irjuk az igy kapot szám négyzetéhez hozzá adjuk az eredeti szám négyzetét az összeg 4034 lesz. Melyik ez a szám?

Én egyik igy kezdtem el : x (x+2) =x×10 (x-2) =10x+x+2=11x+2 (X+2) ×x=x+2×10+x=10x+20+x=11x+20 X (x+2) a négyzeten+ (x+2) x a négyzeten=4034 (11x+2) a nègyzeten+ (11x+20) a nègyzeten=4034 Innen már nem tudom mit kezdjek. Sajnálom a lehetséges helyes írási hibákat!

2015. dec. 5. 08:54
 1/3 anonim ***** válasza:
binomiális tétellel felbontod a zárójelet, és megoldod a másodfokú egyenletet
2015. dec. 5. 11:38
 2/3 tatyesz ***** válasza:

Az első számjegy legyen x, akkor a második x+2.

Ekkor maga a szám: 10x + x+2 = 11x +2


A fordítottja: 10(x+2) + x = 11x + 20


Eddig jó. Az egyenlet:


(11x + 20)^2 + (11x +2)^2 = 4034


Fel kell bontani a zárójeleket:


121x^2 + 440x + 400 + 121x^2 + 44x + 4 = 4034


242x^2 + 484x -3630 = 0 /:242


x^2 + 2x - 15 = 0


Ezt már meg tudod oldani?

35 vagy 53 lesz a kétjegyű szám.

2015. dec. 6. 10:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen !
2015. dec. 6. 15:56