Tudtok írni egy részkeles megoldásmenetet?

Egymást kívülről érintő 2 gömb sugara 5 cm és 8 cm. Vegyünk egy kúpot, amelyik mindkét gömböt érinti. Mekkora a kúp palástjának az a része, amelyik a két érintési kör között van?

2016. jan. 5. 17:17
 1/1 Fibonacci ***** válasza:

Vegyünk egy síkot, amely tartalmazza a gömbök középpontjait.

A metszeten két egymást érintő kör és

egy közös külső érintő egyenes látszik (ezt metszettük ki a kúp palástjából).


Próbáld meg lerajzolni.


Az ábra:

Az r=5 sugarú kör középpontja A, az érintő egyenes az D pontban érinti;

az R=8 sugarú kör középpontja B, az érintő egyenes az C pontban érinti.

Az ABCD négyszög derékszögű trapéz,

D és C-nél vannak a derékszögek, AD és BC párhuzamosak.

AD = r

BC = R

AB = r+R (mert a gömbök kívülről érintik egymást)

DC = e az érintési pontok távolsága, az ismeretlen.


-------------

Megoldás:

Az AB-vel párhuzamos D-n átmenő egyenes

P-ben metszi a BC szakaszt.


A DPC derőkszögű háromszögre alkalmazva a Pitagorász-tételt:

PC^2 + CD^2 = DP^2

(R-r)^2 + e^2 = (R+r)^2

R^2-2Rr+r^2 + e^2 = R^2+2Rr+r^2

e^2 = 4Rr

e = 2*gyök(Rr)


Ez az érintési körök alkotta csonkakúp palástjának alkotója.


------------

A csonkakúp alapköreiről látszik, hogy (r<R) nem r és R lesznek, hanem azoknál kisebbek.

Nem tudom azokra is szükséged lesz-e?

Egyelőre levezetés nélkül:

er/(r+R) a kisebbik;

eR/(r+R) a nagyobbik.

2016. jan. 9. 20:14