Valaki eltudja nekem magyarázni az alábbi 2 kérdés megoldásmenetét? (kémia anyagmennyiség koncentráció, gáz felszabadulás)


Hány gramm NaOH hány cm3 H2O-t tartalmaz?

valamint

Mekkora térfogatú standard állapotú H2 szabadul fel, ha 25 cm3 1,1 g/cm3 30m/m%(tömegszázalék) HCl-ba magnéziumot dobunk.


Holnap sajnos témazáró, de nem sokan értjük az osztályból a tanár meg szerelmes dalokat dúdolgat a magyarázás helyett. Előre is köszönöm a segítségeteket!!


2010. dec. 19. 17:15
 1/1 anonim ***** válasza:

sajnos az első kérdést nem értem, mert a NaOH szilárd, kristályos anyag. Hacsak nincs kristályvize, de azt meg nemigen mérik köbcentiben.


A másodikhoz kell a reakcióegyenlet:

2HCl + Mg -> MgCL2 + H2 (a Cl-ben az L kicsi, csak nem akartam, hogy 12-nek látszódjon.)

Aláírjuk a mólokat, hogy lássuk az arányt:

2mol + 1mol -> 1mol + 1mol

Ki kell számolni, mennyi a HCl a sósavban:

m=ró*V=1,1g/cm3 * 25cm3= 27,5g (ez az oldat teljes tömege)

m(HCl)= m(oldat)* m/m% = 27,5g *0,3= 8,25g

M(HCl)= 36,5 g/mol (moláris tömeg)

n=m/M = 8,25g / 36,5 g/mol = 0,23mol

Visszatérve a reakcióegyenlet alá az arányokhoz:

0,23mol + ... -> ... + x mol

Ebből x=0,23/2 *1 = 0,12mol H2 szabadul fel.

Standard állapotban minden gáz 1 molja 24,5 dm3, így:

1mol...24,5dm3

0,12mol...x

--------------

x=0,12/1 * 24,5dm3 = 2,94dm3

2010. dec. 19. 22:11