150 g 20 m%-os konyhasó oldatot kell készíteni. Hány g víz és hány g só szükséges?


Levezettéssel légyszíves valaki?


illetve

Mekkora térfogatú 5 g higany, melynek sűrűsége 13,6 g/cm3?

Nekem a megoldás 68, jó?


2011. aug. 27. 21:02
 1/1 Silber ***** válasza:

Előbb a higanyos kérdéshez hozzáfűzném, hogy a mértékegységet MINDÍG meg kell adni. Ugyanis nem mindegy hogy 68 köbcenti, vagy köbméter:

Ró=13,6 g/cm^3.

m=5 g


Ró=m/V => V=m/Ró=5/13,6=0,368 cm^3. Tehát a válaszod helytelen.


Az oldatos kérdés:

%(m/m)=m(NaCl)/m(oldat tömege)*100

m(oldat)=150 g

%(m/m)=20

m(víz)=?

m(NaCl)=?


Mint tudjuk, az oldat vízből és konyhasóból áll, tehát:

m(oldat tömege)=m(víz)+m(NaCl)

Visszaírva a képletbe:

%(m/m)=m(NaCl)/[m(víz)+m(NaCl)]*100

20=m(NaCl)/150*100

Ebből m(NaCl)=20*150/100=30 g

Tehát 30 g NaCl kell az oldatba.

Mivel az oldat tömege 150 g amiből 30 g só, így a víz tömege:

150 g = m(víz)+m(NaCl)=m(víz)+30

m(víz)=150-30=120 g.


Ellenőrzés:

%(m/m)=m(NaCl)/[m(víz)+m(NaCl)]*100

20=30/(120+30)*100

20=3000/150

20=20

2011. aug. 27. 21:15