A matek tanárunk ezeket a logaritmusos házikat adta (lent), valaki tud segíteni? Nagyon hálás lennék!


x^4*lg(x)=10


x^log(2)(x+1)=64


log(2)(x-3)<=log(1/2)(2x+4)



2016. jan. 5. 16:04
 1/10 anonim ***** válasza:
Csinálnál képet? Nem vagyok benne biztos, hogy jól írtad fel a feladatokat.
2016. jan. 5. 16:14
 2/10 A kérdező kommentje:
remélem látszik :) [link]
2016. jan. 5. 16:21
 3/10 anonim ***** válasza:

1. Kikötjük, hogy x pozitív valós szám

2. Mindkét oldalból x alapú logaritmust vonva (itt bejön, hogy x nem lehet 1, megvizsgáljuk azt is, hogy mi van, ha x=1 -> 1^(4*0) = 10, ez nem áll fenn, tehát x nem 1) ez adódik: 4*lg(x) = log_{x} (10)

3. Ismert azonosság alapján a jobb oldal átírható 1/lg(x) alakba. legyen lx(x) = a;

így 4*a=1/a (a nem lehet nulla, ha a=0 -> lg(x)=0 -> x=1, ezt már vizsgáltuk, hogy nem lehet)

a-val beszorozva 4*a^2=1; a^2 = 1/4, azaz a=1/2 vagy a=-1/2.

ha a=1/2 -> lg(x)=1/2 -> x=10^(1/2), négyzetgyök 10;

ha a=-1/2 -> lg(x)=-1/2 -> x=10^(-1/2), azaz 1/gyök10.


ellenőrzést ne felejtsük el, mindkét megoldás kijön.

2016. jan. 5. 16:27
 4/10 anonim ***** válasza:
A másodikat nem hiszem, hogy meg lehet oldani analitikus módszerekkel... próbálgatásból sem jön semmi kézenfekvő dolog. Az x=5-höz nagyon közel van mondjuk, de ez nyilván nem mond semmit.. :D
2016. jan. 5. 16:41
 5/10 anonim ***** válasza:

Első két feladathoz hasonló ötlet szükséges.


1. Vegyük mindkét oldal tízes alapú logaritmusát! Azért jó ez, mert így a jobb oldalon egy szép konstans értéket kapsz, bal oldalon pedig a hatványkitevőből el tudod tüntetni azt a rondaságot a logaritmus azonosságainak segítségével (lehozod elé szorzótényezőbe)

Ekkor így néz ki:

4 * lg x * lg x = lg 10

lg x legyen egyenlő y-nal

4*y^2=1

y^2=1/4


ebből: y=0,5 vagy y=-0,5

Visszahelyettesítesz, ellenőrzés/ÉT


2. Hasonló, mint írtam, csak itt most kettes alapú logaritmus a nyerő, mivel a hatványkitevőben is az van.

Innen próbálkozz csak, menni fog.


3. A jobb oldalt fel kéne írni 2-es alapú logaritmussá. Jó lesz, mert onnantól fogva lesz belőle:

log(2)(2x+4)/log(2)(1/2)

log(2)(1/2)=-1

szóval az egyenlőtlenség máris így néz ki:

log(2)(x-3)<= -log(2)(2x+4)

Egy oldalra rendezünk:

log(2)(x-3)+log(2)(2x+4)<=0

log(2)(x-3)(2x+4)<=log(2)1

(x-3)(2x+4)<=1


Másodfokú egyenlőtlenség, ez a tiéd, plusz tessék még ezeket összevetni az eredeti egyenlőtlenség értelmezési tartományaival is, úgy teljes a feladat.

2016. jan. 5. 16:42
 6/10 anonim ***** válasza:

A harmadikat először megoldjuk egyenlőségként:


Kikötés: x-3>0 -> x>3


log_{2}(x-3) = log_{1/2}(2x+4) / a jobboldalt átírjuk kettes alapra:

log_{2}(x-3) = (log_{2}(2x+4))/(log_{2}(1/2)) = (log_{2}(2x+4))/(-1) = -(log_{2}(2x+4)) = (log_{2}(1/(2x+4)))

ez ekvivalens azzal, hogy


x-3 = 1/(2x+4) 2x+4 nem lehet nulla, de mivel x>3, ez a veszély nem áll fenn. :D

(x-3)(2x+1)=1, kibontás, megoldóképlet után: x=(5+gyök(57))/4 és x2=(5-gyök(57))/4 ami kisebb, mint 3, tehát nem megoldás.


tehát a két függvénygörbe x=(5+gyök(57))/4 helyen találkoznak. A kettes alapú logaritmus szigorú monoton nő, az 1/2 alapú szigorú monoton csökken, tehát minden x>x=(5+gyök(57))/4 esetén az eredeti egyenlet baloldala lesz a nagyobb, így csak az ezzel kisebb-egyenlő számok a megoldások.

A kikötéssel összevetve x=]3;x=(5+gyök(57))/4]


remélem nem számoltam el semmit. :D

2016. jan. 5. 16:53
 7/10 anonim ***** válasza:
De, 2x+4 helyett 2x+1 -et írtam.. mindegy, a megoldás menete ugyanaz. :)
2016. jan. 5. 16:57
 8/10 anonim ***** válasza:

#5 Érdekelne, hogy te a kettest hogy oldod meg.. "Próbálkozz, ki fog jönni az", ahha.. :D Iterációval esetleg, de az meg olyan, mint ha ollóval nyírnál füvet.


Kedves kérdező, szerintem a 2-es feladat ebben a formában nem oldható meg szépen, vagy a tanár írta el, vagy te.

2016. jan. 5. 17:21
 9/10 anonim ***** válasza:
Matekmumus : nem csináltam meg végig egyik feladatot se, ha megnézed, csak az elvet láttam hasonlónak. Most utánanéztem, valóban nem lesz szép alak, úgyhogy tényleg valami baj lesz a feladattal.
2016. jan. 5. 17:39
 10/10 bongolo ***** válasza:

A második feladat lehet, hogy 2-es alapú log helyett 3-as alapú akar lenni. Azt se lehet normálisan megoldani, de abból ránézésre kijön, hogy x=8, hisz 64 = 8².


De persze ez csak találgatás...

2016. jan. 5. 18:05