Integrálási feladat: Számítsa ki az alábbi felületekkel határolt idpm térfogatát: x+y+z=8, x=0, y=0, z=0?

A kettős integrálás mechanikáját tudom, de itt mettől-meddig és mit kell integrálni?

2016. jan. 4. 09:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Nyílvánvalóan 8-x-y -ont kell integrálni x=0 tól 8 ig, és y=0 tól 8 ig.


Ötlet: Rajzold le! Abból lehet kiolvasni, amit leírtam.

2016. jan. 4. 15:27
 2/4 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy z=8-x-y -t kell integrálni, de biztos hogy nem x: 0..8-ig és y: 0..8 -ig, mert akkor a végeredmény 0 lesz (WolframAlpha), a feladat végeredményét pedig tudom hogy 256/3!
2016. jan. 4. 15:48
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van, ugye most én voltam a példája annak, amit mondtam. Én sem rajzoltam ábrát, és rosszul gondoltam meg.


Szóval az van, hogy van egy x=8-x-y síkod, ami az x és y tengelyeket az x=8 és y=8 helyen metszi, mégpedig az y=8-x egyenletű egyenes mentén.


Összefoglalva 3 lehetőséged van:


1. Integrálsz: x=0,...,8 és y=0,...,8-x


2. Vagy: y=0,...,8 és x=0,...8-y.


3. Vagy: Kreatív vagy és észreveszed, hogy a keresett térfogat egy tetraéder térfogata, amit egy 8x8x8-as kocka foglal magába.

A tetraéder térfogata, mint ismeretes ennek a kockának a hatodrésze, azaz 8x8x8/6, amire tényleg 256/3 jön ki, tehát a végeredményed jó.

2016. jan. 4. 21:11
 4/4 A kérdező kommentje:

Ok, így már értem.

Valóban ki is jött a megadott eredmény:

[link]

2016. jan. 4. 21:36