Tudnátok segíteni? 8. os kémia feladat


A feladat:

Cinkre híg kénsavat öntünk. Hány gramm 20 tömeg%-os kénsavból lehet 10g hidrogént előállítani?


Előre is köszönöm a segítségeket.



2016. jan. 3. 20:50
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első mindig a reakcióegyenlet:


Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2


A számolásokhoz kellenek a móltömegek:


M (H2) = 2 g/mol

M ( Zn) = 65,4 g/mol

M (H2SO4) = 2 +32 +4*16 = 98 g/mol


Hidrogén :

n = m/M = 10/2 = 5 mol


5 mol hidrogén, 5 mol kénsav segítségével keletkezik.


Kénsav tömege:


m= n*M = 5 mol * 98 g/mol = 490 g


490 * 100 / 20 = 2450 g 20% kénsav oldat szükséges 10 g H2 előállításához.

2016. jan. 3. 21:00
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!Tényleg nagyon hálás vagyok. Ment a zöldpacsi:)
2016. jan. 4. 13:55
 3/4 A kérdező kommentje:
Annyit még kérdezhetek hogy az n= m/M mit jelent?
2016. jan. 4. 13:56
 4/4 Keyath válasza:

molszám=anyagtömeg/moláris tömeg

moláris tömeg: 6*10^23 db atom tömege az adott anyagra

anyagtömeg magától értetődő

molszámot pedig az anyagok közötti reakció arányra használjuk a reakcióegyenlet által megadott sztöchiometriai arányban.

2016. jan. 4. 16:40