A feladat:
Cinkre híg kénsavat öntünk. Hány gramm 20 tömeg%-os kénsavból lehet 10g hidrogént előállítani?
Előre is köszönöm a segítségeket.
2016. jan. 3. 20:50
1/4 anonim válasza:
Az első mindig a reakcióegyenlet:
Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2
A számolásokhoz kellenek a móltömegek:
M (H2) = 2 g/mol
M ( Zn) = 65,4 g/mol
M (H2SO4) = 2 +32 +4*16 = 98 g/mol
Hidrogén :
n = m/M = 10/2 = 5 mol
5 mol hidrogén, 5 mol kénsav segítségével keletkezik.
Kénsav tömege:
m= n*M = 5 mol * 98 g/mol = 490 g
490 * 100 / 20 = 2450 g 20% kénsav oldat szükséges 10 g H2 előállításához.
2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!Tényleg nagyon hálás vagyok. Ment a zöldpacsi:)
2016. jan. 4. 13:55
3/4 A kérdező kommentje:
Annyit még kérdezhetek hogy az n= m/M mit jelent?
2016. jan. 4. 13:56
4/4 Keyath válasza:
molszám=anyagtömeg/moláris tömeg
moláris tömeg: 6*10^23 db atom tömege az adott anyagra
anyagtömeg magától értetődő
molszámot pedig az anyagok közötti reakció arányra használjuk a reakcióegyenlet által megadott sztöchiometriai arányban.