Valaki segít ebben (matek)?

(log(x)(x^2+x-4))<0 ahol a logaritmus x alapú

2016. jan. 3. 19:28
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

log(x) miatt x 1-től különböző pozitív valós szám, az argumentumra még kell kikötést írnunk, mivel az csak pozitív lehet:


x^2+x-4>0


(x+1/2)^2-1/4-4>0


(x+1/2)^2>17/4, innen


vagy x+1/2>gyök(17/4), vagyis x>gyök(17)/2-1/2=~1,562


vagy x+1/2<-gyök(17/4), vagyis x<-gyök(17)/2-1/2=~-2,561, de mivel x pozitív, ezzel nem kell foglalkoznunk.


Tehát x>(gyök(17)-1)/2=~1,562, ez azt jelenti, hogy a logaritmus alapja nagyobb, mint 1, emiatt ha átírjuk a job oldalt logaritmusra:


(log(x)(x^2+x-4))<log(x)(1), akkor a 'log' elhagyása után a reláció megmarad:


x^2+x-4<1


(x+1/2)^2-1/4-4<1


(x+1/2)^2<21/4, erre


-gyök(21)/2<x+1/2<gyök(21)/2, tehát


(-gyök(21)-1)/2<x<(gyök(21)-1)/2


Ezt összevetve az x>(gyök(17)-1)/2 kikötéssel az egyenlőtlenség megoldása:


(gyök(17)-1)/2<x<(gyök(21)-1)/2, vagyis


~1,562<x<~1,791


Ebből az következik, hogy az egyenlőtlenségnek nincs egész megoldása, de mivel senki nem kérdezte, ezért ezt csak érdekességként említem meg.


Ellenőrzés WolframAlphával:


[link]


A "Solution" alatt van a megoldás, pontosan az jött ki, mint nekem.

2016. jan. 3. 19:43