Házi feladat. Valaki segítsen!?

Egy medence az első befolyócsövön át 3 órával hamarabb telik meg, mint a másodikon. Egy alkalommal, hogy a medencét megtöltsék, mind a két csövet megnyitották. 10 óra múlva az elsőt elzárták; ezután 5 óra 45 perc múlva a medence megtelt. Mennyi idő alatt tölti meg a medencét a külön az egyik, külön a másik cső?

2016. jan. 3. 18:33
 1/1 anonim válasza:

Általában ezek a csöves feladatok problémákat szoktak okozni. :D


Legyen az első csőre v1 sebességgel jön a cucc belőle, tehát v1=x1/t1, ahol t1 idő alatt x1 liter víz megy a medencébe. A másik csőre ugyanúgy v2=x2/t2. A medencébe összesen d liter víz kell. Azaz:

v1=d/t1 és v2=d/t2. A feladat azt is közölte, hogy v1 3 órával hamarabb tölti meg, tehát t1=t2+3óra. A feladat az, hogy a t1-et és t2-t kiszámoljuk, így a második egyenletet is ezekre kell felírni.


A második egyenlet felírva: (v1+v2)*10óra+v2*5,75óra=d.

Ebbe behelyettesítve a v1 és v2 egyenletet, és d-vel leosztva: (1/t1+1/t2)*10óra+(1/t2)*5,75óra=1


Ezután a második egyenletet beszorzod t1-el és t2-vel, majd behelyettesíted a t1=t2+3óra-t és kiszámolod a másodfokú egyenletet. Tömören ennyi. Ha részletesebben írjam, mert nem megy szólj.

2016. jan. 4. 21:49