Hogy oldjuk meg a különböző alapú exponenciális egyenletet?

125*5^3x=27*27^x

2015. dec. 12. 20:10
 1/2 anonim ***** válasza:

egy oldalra tereljük a változókat:


(5^3x)/(27^x)=27/125


(125^x)/(27^x)=27/125


(125/27)^x=27/125


innen pedig (a szig. mon. miatt)

x=-1 az egyetlen megoldás

2015. dec. 12. 20:24
 2/2 vurugya béla ***** válasza:

Az előző korrekt! Kis kiegészítés:

Ha az utolsó lépésben nem "szép" hatványa a baloldali alapnak a jobb oldal, akkor logaritmizálni kell.

Példa:

2^x = 365

Logaritmizálok tízes alappal:

lg(2^x) = lg365

Azonosság a bal oldalon:

x*lg2 = lg365

Kiszámolom és osztok a baloldali számmal:

x*0,3010 = 2,5623

x = 8,512

2015. dec. 12. 23:27