125*5^3x=27*27^x2015. dec. 12. 20:10
1/2 anonim válasza:
egy oldalra tereljük a változókat:
(5^3x)/(27^x)=27/125
(125^x)/(27^x)=27/125
(125/27)^x=27/125
innen pedig (a szig. mon. miatt)
x=-1 az egyetlen megoldás
2/2 vurugya béla válasza:
Az előző korrekt! Kis kiegészítés:
Ha az utolsó lépésben nem "szép" hatványa a baloldali alapnak a jobb oldal, akkor logaritmizálni kell.
Példa:
2^x = 365
Logaritmizálok tízes alappal:
lg(2^x) = lg365
Azonosság a bal oldalon:
x*lg2 = lg365
Kiszámolom és osztok a baloldali számmal:
x*0,3010 = 2,5623
x = 8,512