Exponenciális egyenletek. Segítene gyorsba valaki?


van itt egy feladat amit meg kéne oldani de nem tudok hozzákezdeni:

25*2az x-ediken-8*5az x-1-ediken=0


(kicsit hülyén van leírva de az x-ediken jelet nem tudtam megjeleníteni)

előre is köszönöm a gyors segítséget! :)



2015. dec. 2. 23:06
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

25*2^x-8*5^(x-1)=0


125*2^x-8*5^x=0


125*2^x=8*5^x


ln125+x ln 2 = ln 8 + x ln 5

ln125-ln8=x(ln5-ln2)


ln(128/8)=ln(5/2)x


Jé, köbszámok.


3ln(5/2)=ln(5/2)x


3=x

2015. dec. 3. 05:46