Exponenciális egyenletek? Elakadok mindig egy lépésnél. Már nagyon ideges vagyok.


például:

2^x*4+2^x*2+2^x*1=7168 itt akadok meg mindig, egyszerűen nem tudom folytatni

ezt már órán megcsináltuk

2^x*5+2=7168 jön ki, de hogy???? oké kiemelem a 2^x de akkor nem annak kéne maradnia, hogy 2^x*5+3?????


másik példa:

10^x+10^x+10^-1=0,11

és akkor ebből az lenne, hogy: 1,1*10^x=0,11


ezeknél a lépéseknél akadok el, egyszerűen nem bírom így kiemelni vagy összevonni, néztem már matekos videókat is de még mindig nem bírom megcsinálni

csak ez az egy lépés nem megy, utána a többit már tudom folytatni

kérlek magyarázzátok el! :'( más példán is jó

segítség



2014. okt. 15. 18:34
 1/3 anonim ***** válasza:

2^x=u

4u+2u+u=7u=7168


u=1024

x=10

2014. okt. 15. 18:43
 2/3 anonim ***** válasza:

Akkor ne emelj ki;


1. Legyen 2^x=k:


k*4+k*2+k*1=7168


Ezeket össze tudod adni:


7k=7168 /:7


k=1024


Most visszaírjuk k helyére az eredetit:


2^x=1024, innen


2^x=2^10


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt a két kifejezés akkor egyenlő, hogyha a kitevőik egyenlőők, így


x=10.


A másiknál is érdemes így eljárni.

2014. okt. 15. 18:44
 3/3 A kérdező kommentje:

és azt hogy számolom ki ha az van, hogy pl:

10^x-5^x-1*2^x-2=950


gondolom azonos alapra kéne hozni az x kitevős számokat

de én nem találom az azonos alapot :(

2014. okt. 15. 19:45