Kinek mennek az exponenciális egyenletek?


Sziasztok! Most vesszük az exponenciális egyenleteket matekból, és van itt egy ami kifogott rajtam. Tudna valaki segíteni benne? Íme:

34^x - 942^x - 64 = 0

Addig nyomkodtam a számológépet míg kiderült hogy x=5, de ez édeskevés ha nem tudom kifejteni.

A válaszokat előre is köszönöm!!!



2013. okt. 16. 22:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Azt hiszem úgy kell érteni, hogy:


3*4^x - 94*2^x - 64 = 0


ez esetben ez egy másodfokú egyenlet y=2^x változóval:


3*y^2 - 94*y - 64 = 0


ezt megoldóképlettel meg lehet oldani:


y1=32; y2=-2/3


csak az előbbi a jó:


2^x=32, amiből x=5

2013. okt. 16. 22:47
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem rosszul adtad meg a feladatot.

34^x - 942^x - 64 = 0

itt az x minden, csak nem öt... :) eléggé csúnya megoldás, ha leírnád az eredeti feladatot, szívesen segítek.

2013. okt. 16. 22:50
 3/3 A kérdező kommentje:

Igen, most nézem csak hogy a szorzást kihagyta valamiért. Nem tudom miért döntött így, kb 5-szőr ellenőriztem mielőtt elküldtem...

3*4^x-94*2^x-64=0

2013. okt. 17. 05:49