Exponenciális egyenlet, és új ismeretlenes, segítesz?


[link]

A teljes megoldás, vagy csak a megoldási menet (lépések) is elég. :)



2013. szept. 24. 19:21
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

125x5^x+4x5^x+5^x/5=646

625x5^x+20x5^x+5^x=3230

646x5^x=3230

5^x=5


innen má nem tudom, taládd ki!

2013. szept. 24. 19:36
 2/5 Brain Storming ***** válasza:

A 2. egyenletre:


4^x=(2^2)^x=(2^x)^2


Legyen az új ismeretlen k, és k=2^x


Így az egyenlet:


k^2 - 9k + 8 = 0


Másodfokú egyenlet megoldóképletébe: a=1, b=-9, c=8


Kapsz k1-et és k2-t.


Behelyettesítés: k1=2^x1 és k2=2^x2 ....


Ebből kapod x1-et és x2-t.


Remélem érthető volt a levezetés és a másodfokú egyenletre való alakítás. ):o)

2013. szept. 25. 11:13
 3/5 Brain Storming ***** válasza:

A 3. egyenletre ugyanez a módszer:


4^négyzetgyökX=(2^2)^négyzetgyökX=(2^négyzetgyökX)^2


Új ismeretlen legyen k, és k=2^négyzetgyökX


A kapott másodfokú egyenlet: k^2 - 3k + 2 = 0


Innen már tudnod kell az előző feladat levezetése alapján! ):o)

2013. szept. 25. 11:19
 4/5 Brain Storming ***** válasza:

Még egy szó: a trükk a hatvány hatványozásából jön, mivel:


(a^n)^m = a(n*m) = mivel a szorzásban a szorzótényező sorrendje tetszőleges, így az előbbi = a^(m*n) = (a^m)^n


Röviden: hatvány hatványozásakor a hatványkitevők helyet cserélhetnek.

2013. szept. 25. 11:22
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm, mentek a zöldek!
2013. szept. 27. 20:21