[link]


Ez lenne a feladat, de fogalmam sincs, hogy hogyan lehetne elindulni, mit lehet vele kezdeni. Leírnátok hogyan kell megoldani?



2013. aug. 21. 10:51
 1/9 anonim ***** válasza:

Használd először a következő képleteket:

a*log(b)=log(b^a)

log(A)+log(B)=log(A+B)


Tovább már megy?

2013. aug. 21. 11:01
 2/9 A kérdező kommentje:

köszi, eddig ez jött ki:

log3(2x-6)^2=0


most hogyan?

2013. aug. 21. 11:15
 3/9 anonim ***** válasza:

Kedves előző! A helyes azonosságok így néznek ki:

LogA+LogB=LogAB

xLog(A)=Log(A)^x

2013. aug. 21. 11:17
 4/9 A kérdező kommentje:
köszi, így log3(x^2-6x+8)^2=0 jött ki. Hogy folytassam?
2013. aug. 21. 11:21
 5/9 anonim ***** válasza:

Bocsi, valóban elsiettem. Szóval:

a*log(b)=log(b^a) - nem a logaritmus, hanem az argumentuma van a hatványon

log(A)+log(B)=log(A*B) - szorzás van a jobb oldalon az argumentumban


továbbá:

A^[log_A(B)]=B, ezt alkalmazd baloldalt

A^0=1, ezt a jobboldalon.

azaz mindkét oldalon az illető hatványra emeled a 3-ast

2013. aug. 21. 12:05
 6/9 anonim ***** válasza:
3+sqrt(2) a végeredmény. De én nem értem, hogy ezekkel az alapvető összefüggésekkel hogy nem vagy tisztában, ha alig most tanultad, s a tankönyvben vagy füzetben benne kéne legyenek?
2013. aug. 21. 12:14
 7/9 anonim ***** válasza:

Most azért igencsak vigyázni kell a szorzó 2-esek kitevőbe való felvitelével, ugyanis hiába azonosság ez a logaritmus körében, megváltoztatja az egyenlet értelmezési tartományát. Egyszerűbb rendezni az egyenletet (egy tagot átvinni a másik oldalra, osztani 2-vel):


log_3(x-2)=-log_3(x-4).


Logaritmusok miatt teljesülnie kell x-re annak, hogy x-2>0, és x-4>0, azaz x>4. Ha most alkalmazzuk mégis a fenti azonosságot, akkor azt kapjuk, hogy log_3(1/x-4), viszont itt nem (!) változik meg az értelmezési tartomány, tehát ez az átalakítás most ekvivalens. Innen a (3-as alapú) logaritmusfüggvény szigorú monoton növekedése miatt írható, hogy:


x-2=1/(x-4).


Az (x-4)-gyel átszorozva, és rendezve kapunk egy másodfokú egyenletet:


x^2-6x+7.


Ezt megoldóképlettel megoldva két gyök adódik, x_1=3+gyök2, és x_2=3-gyök2. Mivel ez utóbbi nem felel meg a feltételnek (x_2~1,5858), ezért csak a másik gyök a jó megoldás, tehát x=3+gyök2 (~4,4142).

2013. aug. 21. 13:00
 8/9 anonim ***** válasza:
Pardon, természetesen x^2-6x+7=0 a megoldandó másodfokú egyenlet :D
2013. aug. 21. 13:01
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. Kedves 78%-os! Természetesen annak megvan az oka, hogy miért nem tudom ezeket, de nem kéne így leszúrni emiatt, hiszen azért tettem fel a kérdést, hogy ezeket most megtanuljam.
2013. aug. 21. 18:54