Tudtok segíteni a megoldásban? Kérem, ha valaki tudja vezesse le részletesen!

4^2x-1 * 2^x = 16^x



2013. szept. 30. 16:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Közös alapra kell hozni a két kifejezést.

Biztos tanultátok a hatványokra vonatkozó azonosságokat. [Pl. 5^x*5^y=5^(x+y)]

Ha pedig ez megvan, akkor az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt a két oldal akkor egyenlő, ha a kitevők megegyeznek.

2013. szept. 30. 16:21
 2/4 A kérdező kommentje:
Levezetnéd kérlek ha van rá időd?
2013. szept. 30. 16:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem szeretem, ha lusta valaki, de tessék:


4^(2x-1)*2^x=2^2^(2x-1)*2^x=2^(2*(2x-1))*2^x=2^(4x-2+x)

16^x=2^4^x=2^4x


Tehát ez a kettő A.Cs.A egyenlő ha 5x-2=4x --> x=2

2013. szept. 30. 17:02
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon aranyos vagy köszönöm! Nem lusta vagyok, felnőtt oktatásban tanulok és heti 1 matekba nem fér bele minden. Több ilyen feladatom van és azért kértem, hogy vezesd le, mert a feladatmenet nem volt számomra egészen tiszta. Ez alapján már tudok gyakorolni. Még egyszer nagyon köszönöm az időd és a segítséged!
2013. okt. 1. 08:23