Exponenciális egyenletek III. típus (a hatványok nem hozhatók közös alapra) házi!?


Nem igazán értem, segítenétek levezetni?

3^4-x +3^x-1 -1=0

9^x+1 -4*3^x -69=0



2013. szept. 29. 14:18
 1/5 A kérdező kommentje:

elírtam:

3^(4-x)+3^(x-1)-1=0

2013. szept. 29. 14:30
 2/5 A kérdező kommentje:
9^(x+1)-4*3^(x)-69=0
2013. szept. 29. 14:31
 3/5 A kérdező kommentje:
kérlek segítsetek... nagyon hálás lennék! már egy órája ülök felette..
2013. szept. 29. 14:36
 4/5 anonim ***** válasza:

ezek álcázott másodfokú egyenletek!!!


az első:


(3^4)/(3^x)+(3^x)/3-1=0


ha most 3^x-t elnevezed y-nak, akkor:


81/y+y/3-1=0


szorozva 3y-nal:


243+y^2-3y=0


ez y-ra nézve másodfokú....



a másodikban y=3^x helyettesítéssel:


9*y^2-4a-69=0


ez szintén másodfokú...

2013. szept. 29. 15:04
 5/5 anonim ***** válasza:
Illene megköszönnöd Parafagólemnek, hogy megválaszolta a kérdésedet.
2013. okt. 1. 21:22