Vondd össze a következő törteket?


A legkisebb közös nevező kialakításával vondd össze a következő törteket!

1/2+1/8-1/16=?

Értem magát a módszert, hogy hogyan kell megcsinálni, csak abban nem vagyok biztos, hogy akkor is a 2-t használjam, ha a többi tört számlálójának az nem osztója, így abból is tört szám lesz?



2013. szept. 29. 13:15
 1/5 anonim ***** válasza:
Én nem igazán értem a kérdésed :S Írsz egy példát rá?
2013. szept. 29. 13:33
 2/5 A kérdező kommentje:
1/2+1/8-1/16=? pl ez. Itt ugye a 2-es a legkisebb közös nevező. És akkor mit csinálok itt az 1/8-dal és az 1/16-dal?
2013. szept. 29. 13:37
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem, itt a 16 a közös nevező, a többi törtet bővíted úgy, hogy azoknak is 16 legyen a nevezője.

(8+2+1)/16

2013. szept. 29. 13:40
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2013. szept. 29. 13:40
 5/5 anonim ***** válasza:

Akkor nem lenne baj, ha közös nevező lenne, mert akkor nemes egyszerűséggel összeadnánk a számlálókat, például 2/8+3/8=5/8, a baj ott kezdődik, ha a két tört nevezője nem azonos, akkor közös nevezőre kell hoznunk, amit úgy teszünk meg (hogy a tört értéke ne változzon), hogy ha egy 1-nél nagyobb számmal megszorozzuk a tört nevezőjét, akkor a számlálóját is annyival kell, ezt a tört bővítésének hívjuk.


Közös nevezőre hozás előtt meg kell találnunk azt a számot, amit megkapunk, ha minden számot nemnulla egész számmal szorzunk, esetünkben ez a 16 lesz, mert 2*8=16, 8*2=16, 16*1=16, a feladat így néz ki a továbbiakban:


8/16+2/16+1/16=11/16. Itt szerencsére sikerült a legkisebb közös nevezőt megtalálni, ezt onnan tudjuk, hogy a számlálót és a nevezőt az 1-en kívül nem tudjuk más egész számmal osztani maradék nélkül (vagyis a törtet nem tudjuk egyszerűsíteni (ugyanaz, mint a bővítés, csak szorzás helyett osztunk)).

2013. szept. 29. 13:45