Hogy kell meg oldani a számsorozatok témából a következő feladatot?


Agárversenyen a fogadók közül minden nyertes talléral kevesebbet kapott, mint az őt megelőző. A legtöbbet nyerő 3600 tallért kapott, a többi nyertes összesen 9900 tallért. Hányan nyertek a fogadók közül?



Odáig jutottam el hogy

első tagja = 3600

d (differenciája)= -450

Sn=9900

Csk az a baj hogy nem vagyok biztos abban hogy jó e mert bele kavarodtam picit. /:

Pici magyarázatnak örülnék.

Elöre is köszönöm a segítséget. :)



2013. szept. 20. 19:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Az a d=-450 odaszületett valahonnan, vagy kihagytad a kérdésből? Mert nem mindegy... De gondolom csak kimaradt, mert e nélkül igen komplex lenne a feladat.


Addig jó, hogy a1=3600 és d=-450, de az Sn nem 9900, mivel a feladat azt mondta, hogy a 3600-ason kívül nyertek összege 9900, tehát, ha bevettük a 3600-at is a sorozatba, akkor értelemszerűen a sorozat tagjainak összege ennyivel nő, tehát Sn=9900+3600=13500


Így már felírható a képlet:


13500=(2*3600+(n-1)(-450))*n/2


13500=n(3600-225n+225)


0=-225n^2+3825n-13500


0=n^2-17n+60


Másodfokú megoldóképletből n=12 és n=5


Furcsa, hogy 2 gyök jött ki, elvégre egyszerre 12 és 5 ember nem lehet nyertes. Gondoljuk meg, miért ez jött ki. Vegyük az Sn-t egy függvénynek. Amíg a sorozatnak nem lesz negatív tagja, addig az összeg nő, viszont ahogy negatív tag jön a képbe, már csökken. Ezért van az, hogy n=12-re valóban kijön az eredmény, mivel a pozitív és így a negatív tagok összege a 12. tagnál 13500 lesz. Mivel a negatív tagok azt jelentik, hogy ott vesztést könyveltek el a fogadók, ezért ezt a megoldást el kell vetnünk.


Így összesen 5 játékosnak sikerült nyernie.

2013. szept. 20. 23:10
 2/2 A kérdező kommentje:

Hoppá az tényleg ki maradt :


"minden nyertes 450 talléral kevesebbet.."

2013. szept. 24. 16:33