2^x-2=5^2-x2014. ápr. 6. 11:41
1/1 anonim válasza:
Ránézésre látszik, hogy csak akkor lesz egyenlő a kettő, ha a kitevőjük 0, mert így mindegyik eredmény 1 lesz.
De ha nem látod egyből, akkor bűvészkedhetsz a számokkal is:
(2^x)/(2^2) = (5^2)/(5^x) Szorozzunk keresztbe:
(2^x)*(5^x) = 100
lg(2^x) + lg(5^x) = lg100
x*lg2 + x*lg5 = 2
x*(lg2+lg5) = 2
x=10/(lg2+lg5)=2
-> x=2
Ellenőrzés:
2^0=1
5^0=1
Tehát jó a megoldás.