2^x-1 + 2^x+1 = 202012. nov. 3. 14:44
1/3 anonim válasza:
20-at át kell írni 2 hatványára
20 = 2^4 + 2^2
x-1=2
x+1=4
x=3
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2012. nov. 3. 16:02
3/3 anonim válasza:
Az iménti megoldás esetleges, csak speciális esetben működik. Ehelyett átírnám törtre, szorzatra úgy, hogy 2^x maradjon:
(2^x)/2+(2^x)*2=20
beszorozva 2-vel:
(2^x)+(2^x)*4=40
5*(2^x)=40
osztva 5-tel:
(2^x)=8
Na innen egyértelmű a kitevő (és a szigorú monotonitás miatt): x=3