Exponenciális egyenletek? Segítség!

2^x-1 + 2^x+1 = 20
2012. nov. 3. 14:44
 1/3 anonim ***** válasza:

20-at át kell írni 2 hatványára

20 = 2^4 + 2^2


x-1=2

x+1=4


x=3

2012. nov. 3. 14:52
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2012. nov. 3. 16:02
 3/3 anonim ***** válasza:

Az iménti megoldás esetleges, csak speciális esetben működik. Ehelyett átírnám törtre, szorzatra úgy, hogy 2^x maradjon:

(2^x)/2+(2^x)*2=20

beszorozva 2-vel:

(2^x)+(2^x)*4=40

5*(2^x)=40

osztva 5-tel:

(2^x)=8


Na innen egyértelmű a kitevő (és a szigorú monotonitás miatt): x=3

2012. nov. 3. 21:35