Exponenciális egyenlet megoldásában vki segítene?


(1/0,3)^4-3x=(100/9)^x


Azt tudom, hogy egyenlő alapokra kellene hozni csak nem tudom hogyan.


2015. nov. 19. 16:55
 1/1 anonim ***** válasza:

bal oldal:

1/(0,3)=10/3

(10/3)^(4-3x)=((10/3)^4)/((10/3)^3x))


jobb oldal:

(100/9)^x = (10/3)^2x


beszorzod mindkét oldalt (10/3)^3x-el,kapod hogy:

(10/3)^4 = (10/3)^5x


innen csak annyi,hogy 4=5x, vagyis x=4/5

2015. nov. 19. 18:07