Exponenciális egyenlet hogy kell?


a, 4^x- 6*2^x+2 +128= 0


b, 9^x+1 + 3^2x+1 - 972=0


c, 16^x-1 - 4^2x+1 + 16128 =0



2015. nov. 9. 18:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Például úgy, hogy kiírod a zárójeleket…


Amúgy változócserével mind visszavezethető másodfokúra, ha jól látom, még trükközni se nagyon kell.

2015. nov. 9. 18:27
 2/4 A kérdező kommentje:
valaki levezetné nekem?
2015. nov. 9. 18:28
 3/4 Bugya Péter ***** válasza:

b.

9^x+1+3^2x+1-972=0

(3^2)^x+1+3^2x+1-972=0 hozzáadok 972

3^2x+2+3^2x+1=972 hatványozás azonosságai miatt

3^2x*3^2 + 3^2x*3=972 rendezem

9*3^2x+3*3^2x=972

12*3^2x=972 osztok 12

3^2x=81 felírom a 81-t 3 hatványaként

3^2x=3^4 ebből következik

2x=4

x=2

2015. nov. 10. 11:03
 4/4 Bugya Péter ***** válasza:

c.

(2^4)^x-1 -(2^2)^2x+1+16128=0

2^4x-4-2^4x+2 +16128=0

2^4x*2^-4-2^4x*2^2=-16128

2^4x/16 - 4*2^4x=-16128 közös nevezőre hozok (16)

2^4x/16 - 64*2^4x/16=-16128 szorzok 16, és összevonok

-63*2^4x=-258048 osztok -63

2^4x=4096 felírom 2 hatványaként

2^4x=2^12

4x=12

x=3

2015. nov. 10. 11:17