Ez lenne az: (1/4)^3x - (1/8)^x-1 = 128
Ha valaki segítene azt nagyon megköszönném.
2015. okt. 20. 22:06
1/4 anonim válasza:
Az 1/8-at írd fel úgy hogy (1/4)^(3/2), hasonlóan a jobboldalt pedig hogy (1/4)^(5/2).
A kitevők egyenlőségéből egyszerűen megoldható egyenletet kapsz.
2/4 anonim válasza:
Sokkal inkább javaslom a törteket átírni 2 hatvánnyá.
1/4 = 2^(-2)
1/8 = 2^(-3)
innen hatványazonosságokkal el kellene jutni odáig, hogy 2^x hatványai szerepeljenek mindenhol ahol lehet.
(2^x)^(-6) - 8*(2^x)^(-3)=128
ha 2^x helyére y-t írsz, akkor
y^(-6)-8y^(-3)=128
innen y-t kiszámolod és utána visszaírod a 2^x helyére.
3/4 tatyesz válasza:
Sokkal inkább javaslom (2^x)^(-6) - 8*(2^x)^(-3)=128 helyett (2^(-3x))^2 - 8*2^(-3x)=128 alakot, és y=2^(-3x) helyettesítést.
4/4 Petitanar válasza:
Tatyesz megoldását követve a megoldás -4/3 lesz.