Matek exponenciális egyenlet házi feladat?


Ez lenne az: (1/4)^3x - (1/8)^x-1 = 128

Ha valaki segítene azt nagyon megköszönném.



2015. okt. 20. 22:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Az 1/8-at írd fel úgy hogy (1/4)^(3/2), hasonlóan a jobboldalt pedig hogy (1/4)^(5/2).

A kitevők egyenlőségéből egyszerűen megoldható egyenletet kapsz.

2015. okt. 20. 22:33
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Sokkal inkább javaslom a törteket átírni 2 hatvánnyá.

1/4 = 2^(-2)

1/8 = 2^(-3)

innen hatványazonosságokkal el kellene jutni odáig, hogy 2^x hatványai szerepeljenek mindenhol ahol lehet.

(2^x)^(-6) - 8*(2^x)^(-3)=128

ha 2^x helyére y-t írsz, akkor

y^(-6)-8y^(-3)=128

innen y-t kiszámolod és utána visszaírod a 2^x helyére.

2015. okt. 20. 23:47
 3/4 tatyesz ***** válasza:
100%
Sokkal inkább javaslom (2^x)^(-6) - 8*(2^x)^(-3)=128 helyett (2^(-3x))^2 - 8*2^(-3x)=128 alakot, és y=2^(-3x) helyettesítést.
2015. okt. 21. 09:41
 4/4 Petitanar válasza:
Tatyesz megoldását követve a megoldás -4/3 lesz.
2015. okt. 21. 21:27