Valaki segítene ezekben az exponenciális egyenletekben?

[link]

2015. szept. 28. 22:31
 1/6 A kérdező kommentje:
az elsőt már sikerült megoldanom
2015. szept. 28. 22:32
 2/6 A kérdező kommentje:

3^x + 3^y-0.5 = 4

(2x-y)^2 = 9/4

2015. szept. 28. 22:34
 3/6 A kérdező kommentje:

x^y^2-2y-35 = 1

2x+y=4

2015. szept. 28. 22:34
 4/6 A kérdező kommentje:

2^2x-2y + 2^x-y = 2

2^2x+1 + (0.5)^2y-1 = 5

2015. szept. 28. 22:36
 5/6 anonim ***** válasza:

2.

3^x + 3^(y - 1/2) = 4

(2x - y)^2 = 9/4


A másodiknál vonjunk gyököt:

2x - y = 3/2 VAGY 2x - y = -3/2

y = 2x - 3/2 VAGY y = 2x + 3/2


Ezeket helyettesítük be az elsőbe:

(a) y = 2x - 3/2

3^x + 3^(2x - 3/2 - 1/2) = 4

3^x + 3^(2x - 2) = 4

3^x + 3^2x * 3^(-2) = 4

3^x + (3^x)^2 * 1/9 = 4


Legyen a := 3^x


a + 1/9 * a^2 = 4

a^2 + 9a - 36 = 0


a1 = 3

a2 = -12


a1 = 3^x = 3

x1 = 1, mert a 3^x függvény szigorúan monoton növő.

y1 = 2x1 - 3/2 = 1/2


a2 = 3^x = -12

Ennek nincs megoldása, mert 3^x > 0 minden x-re.


(b) y = 2x + 3/2

3^x + 3^(2x + 3/2 - 1/2) = 4

3^x + 3^(2x + 1) = 4

3^x + 3^2x * 3 = 4

3^x + (3^x)^2 * 3 = 4


Legyen b := 3^x


b + 3*b^2 = 4

3b^2 + b - 4 = 0


b1 = 3

b2 = -4


b1 = 3^x = 3

x2 = 1, mert a 3^x függvény szigorúan monoton növő.

y2 = 2x2 + 3/2 = 7/2


b2 = 3^x = -4

Ennek nincs megoldása, mert 3^x > 0 minden x-re.


Tehát két megoldás van:

(1; 1/2)

(1; 7/2)


Amiket még ellenőrizni kell!

2015. szept. 29. 11:06
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2015. okt. 19. 19:14