Nyári feladat,11. osztály, segítség?


Két exponenciális feladat van, amihez elég nekem a rávezetés is, csak meg tudjam oldani (nem igazán vettük őket és többszöri próbálgatásra sem jött ki normális eredmény.) A feladatok:

1: (a feladatok gépeléséért előre is elnézést kérek)

3x (az x felső indexben és négyzeten)= 27*9x(az x szintén indexben)

Ennél a feladatnál új ismeretlent kéne behoznom? Azzal is próbáltam és nem jött ki megfelelő végeredmény...Ja és az 1. feladatnál x az egész számok halmaza


2: köbgyök alatt: 4x (x indexben)=négyzetgyök alatt:2 3x+1 ( a 3x+1 indexben a 2 fölött)

Még egyszer nagyon köszönöm, remélem jutunk valamire mert érdekelne a számolások menete :)



2015. aug. 22. 15:21
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

1) Így jelölöm én:

3x (az x felső indexben és négyzeten) -> 3^(x^2)

Így a feladat:

3^(x^2) = 27*9^x

Először is észre kell venni, hogy jobb oldalon a 9 is a 3 hatványa, vagyis 9=3^2. Így továbbírva a feladatot:

3^(x^2) = 27*3^2^x

Van egy olyan azonosság, hogy a^b^c=a^(b*c). Így továbbírva:

3^(2x) = 27*3^(2x)

Le lehet osztani a 3^(2x) taggal, így kijön, hogy 1=27, tehát ellentmondás, nincs megoldás.



2)

Először is az elmélet hozzá, ugynais az "x-edik gyököt" át lehet írni hatvánnyá. Például, ha valami négyzetgyök alatt van, az ugyanaz, mint ha az a valami az 1/2-n lenne. Köbgyök alatt olyan, mint ha az 1/3-n stb. Példákkal illusztrálva:

köbgyök(x) = x^(1/3)

negyedikgyök(x^3) = x^(3/4)

hatodikgyök(x^7) = x^(7/6)

Tehát, ahányadik gyök, az megy az indexben lévő törtben a nevezőbe, a gyök alatt lévő rész indexe pedig a számlálóba.

Na most a feladat:


köbgyök(4^x) = gyök[2^(3x+1)]

Az előbbi mesét felhasználva:

4^(x/3) = 2^[(3x+1)/2]

Az első feladatban lévő azonosságot felhasználjuk, mivel 4=2^2:

2^(2x/3) = 2^[(3x+1)/2]

Most már azonos az alap, hivatkozhatunk arra, hogy az exponenciális függvény monoton, ezért a kitevők egyenlőek:

2x/3 = (3x+1)/2

4x = 3*(3x+1)

4x = 9x + 3

5x = -3

x = -3/5


Visszaellenőrizve, behelyettesítés után kijön, hogy a két oldal megegyezik, így a megoldás jó.

2015. aug. 22. 15:36
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2015. aug. 22. 16:58
 3/5 anonim ***** válasza:
Érted is? :-)
2015. aug. 22. 19:16
 4/5 tatyesz ***** válasza:

# 1 rosszul oldotta meg az első feladatot.



ez az azonosság: a^b^c=a^(b*c) ebben a formában nem igaz. <gy viszont igen: (a^b)^c=a^(b*c) Fontos, hogy a és b zárójelben van. (Nem mindegy, hogy előbb a-t emelem b-re, majd ezt c-re, vagy előbb b-t c-re, és ez lesz a kitevője. Pl (2^3)^4=8^4=4096 és 2^(3^4)=2^81=nagyon nagy szám, 24 jegyű.)


Tehát a 9 átírása után:


3^(x^2) = 27*(3^2)^x


(3^2)^x átírható 3^(2x) alakba.


3^(x^2) = 27*3^(2x)


még azt is észre lehet venni, hogy a 27 is felírható 3 hatványaként: 27=3^3


3^(x^2) = 3^3*3^(2x)


3^(x^2) = 3^(3+2x)


Elhagyjuk az alapokat:


x^2= 3+2x


Kaptunk egy másodfokút.

2015. aug. 23. 09:52
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen értem, az 1.-nél azt hittem én hibáztam, de ott a 2.válaszolónak volt igaza. Köszönöm mindenkinek!
2015. aug. 23. 15:58