Ránézésre megmondom, hogy 16-1, és x=2, de hogyan lehet ezt levezetni?2015. szept. 30. 23:05
1/1 anonim válasza:
2^(2+x) - 2^(2-x) = 15
2^2 * 2^x - 2^2/2^x = 15
4*2^x - 4/2^x = 15
4*(2^x)^2 - 4 = 15*2^x
4*(2^x)^2 - 15*2^x - 4 = 0
(2^x)1,2 = (15+-gyök(225-4*4*(-4)))/8 = (15+-gyök(225+64))/8 = (15+-17)/8
2^x = (15+17)/8 = 4 --> x = 2
2^x = (15-17)/8 = -2/8 --> Nincs megoldás, mert a 2-nek minden hatványa pozitív.