Ránézésre megmondom, hogy 16-1, és x=2, de hogyan lehet ezt levezetni?

2015. szept. 30. 23:05
 1/1 anonim ***** válasza:

2^(2+x) - 2^(2-x) = 15


2^2 * 2^x - 2^2/2^x = 15


4*2^x - 4/2^x = 15


4*(2^x)^2 - 4 = 15*2^x


4*(2^x)^2 - 15*2^x - 4 = 0


(2^x)1,2 = (15+-gyök(225-4*4*(-4)))/8 = (15+-gyök(225+64))/8 = (15+-17)/8


2^x = (15+17)/8 = 4 --> x = 2


2^x = (15-17)/8 = -2/8 --> Nincs megoldás, mert a 2-nek minden hatványa pozitív.

2015. okt. 1. 08:42