Legyen ABCD konvex négyszög, átlóinak felezőpontjai E és F. Az oldalfelezőpontjai által meghatározott négyszög átlóinak metszéspontja legyen M. Mutassuk meg, hogy M felezi EF szakaszt.

tegnap 21:42
 1/1 anonim ***** válasza:

Az oldalfelező pontok által meghatározott négyszög paralelogramma. (Varignon-paralelogramma), így az átlók metszéspontja felezi az átlókat.

Eztán vektorosan lehet megoldani.


E=(A+C)/2

F=(B+D)/2

M=((A+B)/2+(C+D)/2)/2=(A+B+C+D)/4

Az EF felezőpontja: T

T=(E+F)/2=((A+C)/2+(B+D)/2)/2=(A+B+C+D)/4

M = T

tegnap 21:55