Hogyan kell az alábbi analízis feladatot megoldani?

[link]

#egyetem #matematika #ZH #analízis #hogyan házifeladat
2016. nov. 2. 16:00
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Közös nevezőre hozod:


(ln(x)-x*(x-1))/((x-1)*ln(x))


Ezzel egy 0/0 alakú határértéket kaptunk, tehát használhatjuk a L'Hospital-szabályt, vagyis külön-külön deriváljuk a számlálót és a nevezőt:


(ln(x)-x*(x-1))'=(ln(x)-x^2+x))'=1/x-2x+1


((x-1)*ln(x))'=(x-1)*1/x+1*ln(x), tehát a törtből ez lesz:


(1/x-2x+1)/((x-1)*(1/x)+1*ln(x))


Szintén egy 0/0 alakú határértéket kaptunk, tehát újra használhatjuk a L'Hospital-szabályt:


(1/x-2x+1)'=-1/x^2-2


((x-1)*(1/x)+1*ln(x))'=(1-(1/x)+ln(x))'=(1/x^2)+1/x, tehát


(-1/x^2-2)/((1/x^2)+1/x), ez x->1 esetén -3/2, tehát -3/2 lesz a határérték.

2016. nov. 2. 16:46
 2/2 A kérdező kommentje:
Pont ma tanultunk a L'Hospital-szabályról, szóval kicsit türelmetlen voltam. :) De azért köszönöm szépen a gyors választ! :)
2016. nov. 2. 21:27