Valaki megtudná oldani nekem ezt a 2 deriválós, érintős feladatot?


Itt vannak :

Legfeljebb mekkora lehet a

4y^2+x^2=1

képlettel megadott görbe egy pontjának távolsága a (0,1) ponttól?



Érintőt húzunk a xp=2/3, yp=0 koordinátájú pontból az y=√(x^2-2x+29 képlettel megadott görbéhez. Számítsuk ki az érintési pont koordinátáit.


Előre is köszi



2015. jún. 14. 22:21
 1/5 anonim ***** válasza:
Ezek a legelemibb példák, mi a kérdés? Az első pl. azonnal látszik hogy ellipszis és 1.5 a megoldás. Készíts ábrát.
2015. jún. 15. 00:14
 2/5 anonim ***** válasza:

A kérdező 8 éves lehet, mert még a magyar se nagyon megy neki, na meg a hf kategóriát se találja meg.

Ehhez képest elég szép tőle, hogy már deriválással foglalkozik.

2015. jún. 15. 00:24
 3/5 anonim ***** válasza:
Első vagyok nem 1.5 lesz a megoldása az 1-nek, annál picit nagyobb. De remélem nem jelent problémát, egy ellipszis és egy kör érintési pontjának számítása. Tekintsünk uis. egy (0,1) közepű kört R sugárral. A cél, hogy ezt az x^2+(y-1)^2=R^2 kört érintse a megadott ellipszis, mégpedig a 3. és 4. negyedben, innen már egyszerű.
2015. jún. 15. 00:29
 4/5 tatyesz ***** válasza:

Az elsőt akár deriválás nélkül is meg lehet oldani.


Legyen a görbe egy pontja: P(x,y). Ennek távolsága a (0,1) ponttól: √(x² + (y-1)²) Ezt akarjuk maximalizálni. De ehelyett a négyzetének keressük a maximumát.


x² + (y-1)² = MAX


A görbe egyenletéből: x² = 1 - 4y²


Ezt visszahelyettesítve:


1 - 4y² + (y-1)² = MAX


Ez egy másodfokú kifejezés, aminek a maximumát keressük. Remélem, innentől már megy.


A második:

Az érintő egyenlete: y=f'(x0)·(x-x0) + y0


y0=√(x0²-2x0+2)


f'= 1/2·(2x - 2)/√(x²-2x+2) = (x - 1)/√(x²-2x+2)


Ebből f'(x0) = (x0 - 1)/√(x0²-2x0+2)


y0-t és f'(x0)-t visszahelyettesítve az érintő egyenletébe:


y = (x0 - 1)/√(x0²-2x0+2)·(x-x0) + √(x0²-2x0+2)


Mivel az érintő átmegy a (2/3,0) ponton, ezért az érintő egyenletében x = 2/3-ot, y = 0-t írhatunk, és megoldhatjuk x0-ra.

2015. jún. 15. 18:30
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi!
2015. jún. 16. 21:03