E-hez tartó határérték feladatot nem tudok megoldani, nem birok rájönni, hogy kell?

n->végtelenig lim( 1 + 1/(2n+1))^n

2014. okt. 14. 13:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Azt tudjuk, hogy


lim(n->végtelen) (1+(1/n))^n=e. Próbáljuk meg erre az alakra átvarázsolni.


Legyen 2n+1=k, ekkor kérdés az n: n=(k-1)/2, így a feladat módosul:


lim(k->végtelen) (1+1/k)^((k-1)/2)


=gyök((1+1/k)^(k-1))=gyök(1+1/k)^k/(1+(1/k)))=


=gyök(1+1/k)^k/gyök(1+1/k)


A nevező a végtelenben 1-hez tart, a számláló gyöke alatt a kifejezés e-hez, ezért az egész függvény gyök(e)-hez fog tartani.


Mivel ekvivalanes átalakításokat végeztünk, ezért az eredeti is gyök(e)-hez fog tartani.

2014. okt. 14. 14:20
 2/3 anonim ***** válasza:

másik módszer

([(1+1/(2n+1))^(2n+1)]^1/(2n+1))^n


A belső kifejezés e-hez tart

a kitevő: n/(2n+1) az 1/2-hez

tehát lim-->e^1/2

2014. okt. 14. 15:31
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszod egy óra múlva zh-t irok, szóval sokat segitettél így már értem :)
2014. okt. 14. 15:36