n->végtelenig lim( 1 + 1/(2n+1))^n2014. okt. 14. 13:34
1/3 anonim válasza:
Azt tudjuk, hogy
lim(n->végtelen) (1+(1/n))^n=e. Próbáljuk meg erre az alakra átvarázsolni.
Legyen 2n+1=k, ekkor kérdés az n: n=(k-1)/2, így a feladat módosul:
lim(k->végtelen) (1+1/k)^((k-1)/2)
=gyök((1+1/k)^(k-1))=gyök(1+1/k)^k/(1+(1/k)))=
=gyök(1+1/k)^k/gyök(1+1/k)
A nevező a végtelenben 1-hez tart, a számláló gyöke alatt a kifejezés e-hez, ezért az egész függvény gyök(e)-hez fog tartani.
Mivel ekvivalanes átalakításokat végeztünk, ezért az eredeti is gyök(e)-hez fog tartani.
2/3 anonim válasza:
másik módszer
([(1+1/(2n+1))^(2n+1)]^1/(2n+1))^n
A belső kifejezés e-hez tart
a kitevő: n/(2n+1) az 1/2-hez
tehát lim-->e^1/2
3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszod egy óra múlva zh-t irok, szóval sokat segitettél így már értem :)
2014. okt. 14. 15:36