Segít valaki? átlagszámítás. Matekos

van 3 típusú tej:1,5%, 0,5% , 2,8% . Van eladott mennyiség(liter) 230, 110 ,250 . és az egységár(ft/liter)195, 176 ,240 . Mennyi a tej átlagára?
2010. márc. 22. 19:06
 1/7 A kérdező kommentje:

1,5% -230 eladott mennyiség liter-195 egységár

0,5% -110 eladott mennyiség liter-176 egységár

2,8% -250 ---///------------------240 ---//--

így gondoltam segítsetek!

2010. márc. 22. 19:08
 2/7 anonim ***** válasza:

Hű :D a feladat többféleképpen is értelmezhető.

A legegyszerűbb esetben az a kérdés, hogy ha mindhárom féle tejből 1/3 litert vennék és összeönteném, az mennyibe kerülne: ekkor (195+176+240)/3=203,67 Ft.

Egy fokkal bonyolultabb, ha azt nézzük, hogy az eladónak mennyi volt egy liter tejen a bevétele. Ekkor (230*195+110*176+250*240)/(230+110+250)=(44850+19360+60000)/590=210,525 Ft.


A feladat szövegéből úgy derül ki, hogy az egyszerűbb megoldást kéri, de szerintem írd le a bonyolultabbat is, gyakran nem tudnak fogalmazni a feladatkitalálók.

2010. márc. 22. 19:17
 3/7 anonim ***** válasza:
amúgy hanyadikos vagy? mert ha nagyon akarjuk bonyolítani, akkor a %okat is bele lehet venni.. de valószínűbb hogy az csak a feladat rizsa részéhez tartozik
2010. márc. 22. 19:20
 4/7 anonim ***** válasza:

Szia!


átlagár= (mennyiség*egyedi ár)/össz mennyiség

vagyis (230*195+110*176+250*240)/(230+110+250)=210,5

2010. márc. 22. 19:21
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia!


Az utolsó vagyok. A tej %-ok csak rizsa adatok, nehogy figyelembe vedd. Az átlagárhoz a tej zsírtartalmának semmi köze!


Üdv!

2010. márc. 22. 19:22
 6/7 anonim ***** válasza:

Súlyozott átlagot kell számítanod.

Rendre összeszorzod az egységárakat az eladott mennyiségekkel, majd összeadod ezeket a szorzatokat. Ezt az összeget elosztod az eladott mennyiségek összegével, és megkapod a súlyozott átlagot.

2010. márc. 22. 19:24
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi a segítséget!
2010. márc. 23. 14:26