Valaki jó matekos? Abszolút érték függvényről van szó.


(Először is bocsi ha valamit rosszul írok, angolul tanulok matekot és magyar kifejezésekkel gondban vagyok néha:))


Szóval azt kéne megtudnom,hogy hol metszi a függvény az x tengelyt?


i(x)=|-1/2|x+3|+2|


Grafikon nélkül kéne kiszámítani,addig oké,hogy |-1/2|x+3|+2|=0 de nem tudom felbontani az abszolút érték jeleket -.- (vagyis de,csak úgy nem jó eredményt kapok..) ebben kérnék segítséget.


2010. dec. 14. 18:52
 1/5 anonim ***** válasza:

Az abszolútértékes egyenleteket általában esetszétválasztással érdemes megoldani.


Ugyanis, ha pl. szerepel egy |x+3| az egyenletedben, akkor bontsd 2 esetre: x+3>=0 vagy x+3<0.


Ekkor az 1.esetben |x+3|=x+3, míg a második esetben |x+3|=-(x+3), hiszen pozitív szám absz.értéke épp önmaga, míg negatív szám absz.értéke az ellentettje.

2010. dec. 14. 19:07
 2/5 anonim válasza:
Ábrázolod a -1/2|x+3|+2-t és az y tengelyen mínuszba átnyúló részét áttükrözöd a pozitív részbe.
2010. dec. 14. 19:12
 3/5 A kérdező kommentje:
Ábrázolással nincs baj,de valaki légyszi oldja meg nekem az egyenletet mert sehogy sem akar sikerülni :/ Ráadásul egyik x értékem sem stimmel,szóval valamit nagyon nem tudok..
2010. dec. 14. 19:29
 4/5 anonim ***** válasza:

1.eset: x+3>=0, azaz x>=-3, ekkor |x+3|=x+3, ezzel az egyenlet:

|-1/2(x+3)+2|=0, egy szám absz.értéke csak akkor lehet 0, ha önmaga is 0, tehát:


-1/2(x+3)+2=0

-(x+3)+4=0

-x+1=0

x=1 jó megoldás, mert 1>=-3 miatt teljesül az alapfeltevésünk.



2.eset: x+3<0, azaz x<-3, ekkor |x+3|=-(x+3)

Az egyenlet:

|-1/2(-(x+3))+2|=0

|1/2(x+3)+2|=0

1/2(x+3)+2=0

(x+3)+4=0

x=-7 jó megoldás, mert -7<-3.


Tehát 2 megoldás van: x=-7 és 1

2010. dec. 14. 19:37
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm! :))
2010. dec. 14. 19:49