Szükségem lenne egy kis segítségre. Alapvetően jó vagyok fizikából, ez a feladat szorgalmi lenne, viszont kifogott rajtam. Mivel fizika faktra szeretnék majd menni?

egy kiskocsi és a hozzá rögzített pisztoly együttes tömege 1,2 kg.A kocsi 0,8 m/s sebességgel gurul. A pisztoly elsütésekor a lőporból képződő gáz menetiránybana pisztoly csövéhez képest 50 m/s sebességgel repíti ki a 0,05 kg tömegű pisztolygolyót. Mekkora lesz a lövés után a kovsi és a golyó sebessége?
2015. dec. 5. 18:44
 1/4 anonim ***** válasza:
66%
Ez nagyon egyszerű példa, nem tudom miféle fakton adnak fel ilyet. Középiskolás szinten arról van szó, hogy felírod a lendületmegmaradást, amit már óvodában megtanultál... abból kijön minden.
2015. dec. 6. 03:03
 2/4 anonim ***** válasza:
56%

Szia!


Nekem nem teljesen világos, hogy a golyó milyen irányban repül ki. A feladatból nem meghatározható.


"A pisztoly elsütésekor a lőporból képződő gáz menetiránybana pisztoly csövéhez képest 50 m/s sebességgel repíti ki a 0,05 kg tömegű pisztolygolyót."


Nyilván amerre távozik a gáz olyan irányban távozik a golyó, de milyen irányítottságú a pisztoly a kocsihoz képest?

2015. dec. 6. 10:14
 3/4 anonim ***** válasza:
"menetirányban"
2015. dec. 6. 10:51
 4/4 Csicsky ***** válasza:
100%

Ahogy az első válaszoló is mondta, a lendületmegmaradás elvét kell alkalmazni.


m₀ = 1,2 kg

v₀ = 0,8 m/s

m₂ = 0,05 kg

v₄ = 50 m/s


m₁ = m₀ – m₂ = a kocsi tömege a pisztollyal a golyó kilövése után

m₁ = m₀ – m₂ = 1,2 – 0,05 = 1,15 kg


v₁ = ennyivel változik meg a kocsi sebessége a pisztollyal a pisztoly elsütésének a következtében


v₃ = v₁ – v₀ = a kocsi gurulási sebessége a pisztollyal a pisztoly elsütése után (az elsütés hátrafelé hat)


v₁ = v₃ + v₀


v₂ = v₄ – v₁ = v₄ – (v₃ + v₀) (mert a kiskocsi hátramozdul a pisztollyal v₁ sebességgel és csak a két sebesség különbözete lényeges a pisztolygolyó impulzusának a szempontjából)


m₁*v₁ = m₂*v₂

m₁*v₁ = m₂*(v₄ – v₁) = m₂*v₄ – m₂*v₁

(m₁ + m₂)*v₁ = m₂*v₄

v₁ = m₂*v₄/(m₁ + m₂) = m₂*v₄/m₀ = 0,05*50/1,2 = 2,083333 m/s


v₃ = v₁ – v₀ = 2,083333 – 0,8 = 1,283333 m/s a kocsi sebessége (hátrafelé)


v₅ = v₄ - v₃ = 50 – 1,283333 = 48,716667 m/s a pisztolygolyó sebessége (előre)


Ellenőrzés:


Az eredeti lendület: p₀ = m₀*v₀ = 1,2*0,8 = 0,96 kgms⁻¹


A lendület a pisztoly elsütése után:


m₂*v₅ – m₁*v₃ = 0,05*48,716667 – 1,15*1,283333 = 2,435833 – 1,475833 = 0,96 kgms⁻¹

2015. dec. 6. 13:17