Egy számtani sorozat első 3 tagjának össze 15. Ha a második tagból kivonunk 1-et, akkor egy mértani sorozat szomszédos tagjait kapjuk. Határozd meg a számtani sorozat tagjait?


2015. nov. 19. 10:30
 1/6 anonim ***** válasza:

a1+a1+4+a1+2d=15

3a1+3d=15

a1+d=5

középső tag az 5

5-d....5....5+d

Ha középsó tag -1 akkor mértani

5-d ...4...5+d mértani

4^2=(5-d)(5+d)

ebből ki tudod számolni a d-t.

2015. nov. 19. 10:45
 2/6 anonim ***** válasza:

Bocsi Az első sorban 4 helyett d van. elütöttem.

Ki tudod így számolni?

2015. nov. 19. 10:47
 3/6 A kérdező kommentje:

8=25+5d-5d-d²

8=25-d²

0=17-d²


Ha csak két tag van akkor hogyan lehet kiszámolni?

2015. nov. 19. 15:37
 4/6 anonim ***** válasza:

nem jó a számolás. A 4 a négyzeten van. Hiszen a középső tag a két szomszédjának mértani közepe.

16=25-d^2

d^2=9

d=+-3

a számtani sorozat:

2 ; 5; 8

8 ; 5 ; 2

2015. nov. 19. 15:56
 5/6 A kérdező kommentje:
Elszámoltam, köszönöm szépen, abban még tudnál segíteni ha a konstans tag hiányozna akkor hogyan lehetne megoldani pl. 5d²-10=0, csak kiemeléssel? és kiemelésnél hogyan jön ki 5(d-2)=0?
2015. nov. 19. 16:15
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia

ez nem tom hogy függ össze a fenti feladattal de ha csak az a kérdés hogy ezt hogy kell megoldani akkor ez egy lehetséges megoldás:

5d²-10=0

5d^2=10

d^2=2

d=+-gyök(2)

ahogy te kezded:

5(d^2-2)=0 /:5

d^2-2=0

d^2=2

d=+-gyök(2)

2015. nov. 20. 08:08