2015. nov. 19. 10:30
1/6 anonim válasza:
a1+a1+4+a1+2d=15
3a1+3d=15
a1+d=5
középső tag az 5
5-d....5....5+d
Ha középsó tag -1 akkor mértani
5-d ...4...5+d mértani
4^2=(5-d)(5+d)
ebből ki tudod számolni a d-t.
2/6 anonim válasza:
Bocsi Az első sorban 4 helyett d van. elütöttem.
Ki tudod így számolni?
3/6 A kérdező kommentje:
8=25+5d-5d-d²
8=25-d²
0=17-d²
Ha csak két tag van akkor hogyan lehet kiszámolni?
2015. nov. 19. 15:37
4/6 anonim válasza:
nem jó a számolás. A 4 a négyzeten van. Hiszen a középső tag a két szomszédjának mértani közepe.
16=25-d^2
d^2=9
d=+-3
a számtani sorozat:
2 ; 5; 8
8 ; 5 ; 2
5/6 A kérdező kommentje:
Elszámoltam, köszönöm szépen, abban még tudnál segíteni ha a konstans tag hiányozna akkor hogyan lehetne megoldani pl. 5d²-10=0, csak kiemeléssel? és kiemelésnél hogyan jön ki 5(d-2)=0?
2015. nov. 19. 16:15
6/6 anonim válasza:
Szia
ez nem tom hogy függ össze a fenti feladattal de ha csak az a kérdés hogy ezt hogy kell megoldani akkor ez egy lehetséges megoldás:
5d²-10=0
5d^2=10
d^2=2
d=+-gyök(2)
ahogy te kezded:
5(d^2-2)=0 /:5
d^2-2=0
d^2=2
d=+-gyök(2)